នាថ្ងៃពុធ ៥រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ០៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមការងារមន្ត្រីនាយកដ្ឋាននីតិកម្ម និងផ្សព្វផ្សាយ នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋាន អាជ្ញាធរទន្លេសាប ដឹកនាំដោយ លោក អុល សុជាតិ ប្រធានការិយាល័យសម្របសម្រួលវិវាទ បានបន្តចុះអនុវត្តសកម្មភាពសិក្សាបច្ចុប្បន្នភាពប្រជាសាស្ត្រ និងស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសង្គម របស់ប្រជាសហគមន៍នេសាទ ស្ថិតនៅក្នុង ឃុំបឹងបត់កណ្តោល ស្រុកបាកាន និងឃុំក្បាលត្រាច ស្រុកក្រគរ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ។
សកម្មភាពការសិក្សាជំហាន១ នេះ ក្រុមការងារបានជួបជាមួយមន្ទីរ អង្គភាពជំនាញពាក់ព័ន្ធ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដូចជា ៖
១. ជួបពិភាក្សាស្វែងយល់ និងប្រមូលទិន្នន័យ-ព័ត៌មាន ជាមួយនឹងមន្ទីរផែនការខេត្តពោធិ៍សាត់
២. ជួបពិភាក្សា និងប្រមូលទិន្នន័យ-ព័ត៌មានជាមួយអាជ្ញាធរឃុំបឹងបត់កណ្តោល ស្រុកបាកាន និងឃុំក្បាលត្រាច នៃស្រុកក្រគរ ។
ជាមួយនឹងការអនុវត្តន៍សកម្មភាពក្នុងតំបន់សិក្សាខាងលើ ជាលទ្ធផលបឋម ទទួលបាន ៖
ក. ប្រជាសាស្ត្រ : មានគ្រួសារសរុបចំនួន ៥,៤៣១គ្រួសារ ស្មើនឹងប្រជាពលរដ្ឋសរុប ២៤,៤១៨នាក់ (ស្រី១២,២៩០នាក់) អត្រាភាពក្រីក្រប្រមាណ ១៧% ធៀបទៅនឹងគ្រួសារសរុប និងពលរដ្ឋចំណាកស្រុកក្នុង-ក្រៅប្រទេសមានប្រមាណជា ៣០.៣%។
ខ. ស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច : ប្រជាពលរដ្ឋឃុំទាំងពីរ ពឹងផ្អែកលើវិស័យកសិកម្មជាចម្បង មានប្រមាណ ៨៧.៥% ដែលភាគច្រើនធ្វើស្រូវវស្សា និងស្រូវប្រាំង។ និងមុខរបរចម្បងផ្នែកវិស័យសិប្បកម្ម និងសេវាកម្ម មានប្រមាណជា១២.៥%។ ទន្ទឹមនឹង មុខរបរចម្បង ពួកគាត់ប្រកបរបរបន្ទាប់បន្សំ មានដូចជា នេសាទ ដាំដំណាំរួមផ្សំ ចិញ្ចឹមសត្វ វារីវប្បកម្ម ជាកម្មកររោងចក្រ-សំណង់ លក់ដូរគ្រឿងទេស ផ្នែកដឹកជញ្ជូន ជាដើម។
គ. សង្គមកិច្ច
- វិស័យសុខាភិបាល : ប្រជាពលរដ្ឋទទួលបានសេវាសុខភាពល្អប្រសើរមានប្រមាណ ៩០% បានទទួលសេវានៅ មណ្ឌលសុខភាព និងមានបណ្តាញក្រុមទ្រទ្រង់សុខភាពតាមភូមិនីមួយៗ ។
- សុខភាពអនាម័យ : ប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណ ៦៨.៤៨% មានទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ និង ៣១.៥២%បន្តប្រើប្រាស់ទឹកឆៅស្រះ ទន្លេ អណ្តូង និង ៦៩.៨% មានបង្គន់អនាម័យស្តង់ដារ ។
- សេវាសាធារណៈ : អាជ្ញាធរឃុំបានប្រើប្រាស់ថវិកាមូលនិធិឃុំប្រកបដោយមានតម្លាភាព គណនេយ្យ ទាំងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរូបវន្ត ការផ្ដល់ប័ណ្ណសមធម៌ និងផ្ដល់សេវារដ្ឋបាលល្អជូនប្រជាពលរដ្ឋ ។
+ ការសិក្សាស្វែងយល់ខាងលើ បានឃើញបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន ក្នុងនោះរួមមាន ៖
- ផលិតកម្មដំណាំស្រូវ បានចំណាយថ្លៃដើមខ្ពស់ (កម្លាំងពលកម្ម ការភ្ជួររាស់ ច្រូតកាត់ និងជី/ថ្នាំកំចាត់សត្វល្អិត)