នៅថ្ងៃសុក្រ ១៥កើត ដល់ថ្ងៃសៅរ៍ ០១រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ២៩ ដល់ថ្ងៃទី ៣០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមការងារមន្ត្រីបច្ចេកទេស នៃនាយកដ្ឋានធនធានធម្មជាតិ ដឹកនាំដោយ លោក វិន ប៊ុនពៅ បានបន្តចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងវាយតម្លៃដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់ ៣ ជុំវិញតំបន់បឹងទន្លេសាប នៅក្នុងស្រុកក្រគរ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ។
ការចុះសិក្សានេះ ក្រុមការងារបាន៖
១. ជួបពិភាក្សាជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី និងប្រជាពលរដ្ឋ ។
២. ចុះដល់ទីតាំង ដើម្បីពិនិត្យស្ថានភាពបង្គោលព្រំតំបន់៣ ផ្ទៃដីទន្ទ្រានក្នុងតំបន់ ៣ និងស្ថានភាពទូទៅ ។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពនេះ ការចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវខាងលើ ទទួលបានលទ្ធផលដូចខាងក្រោម ៖
១. បង្គោលព្រំដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់ ៣ ចំនួន ២២បង្គោលដែលបានពិនិត្យ ឃើញថានៅឈរត្រង់បានល្អច្រើន(២០/២២នៃបង្គោលសរុប នៅស្រុកក្រគរ) និងមានទ្រេតតិចតួច (០២/២២បង្គោល) ។
២. ការកាត់ឆ្វៀលដីតំបន់៣ ចេញមកតំបន់ ២ នៅក្នុងស្រុកក្រគរ គឺមានទំហំ ១,១២២ ហិកតា ៤៥ អា ។
៣. ចំពោះផ្ទៃដីក្នុងដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់ ៣ នៅតែមានប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួន បន្តចូលទៅធ្វើស្រែលើដីទន្ទ្រាន និងតំបន់ខ្លះក៏មិនហ៊ានចូលទៅធ្វើស្រែទេ ដោយការហាមឃាត់តឹងរឹងពីអាជ្ញាធរឃុំ ។
៤. ដីស្រែដែលទុកចោលក្នុងតំបន់ ៣ ឃើញមានដុះព្រៃលិចទឹកឡើងវិញ ដូចជាពពួកស្មៅ និងវល្លិ៍ដុះលឿនជាងគេ ។
សូមជម្រាបជូនថា ៖ សកម្មភាពចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងវាយតម្លៃដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់ ៣ ជុំវិញបឹងទន្លេសាប គឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពសំខាន់ៗជាច្រើន ដែលត្រូវបានអនុម័តដាក់ឲ្យអនុវត្តនៅក្នុងផែនការសកម្មភាពប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់នាយកដ្ឋានធនធានធម្មជាតិ នៃអាជ្ញាធរទន្លេសាប ។ សកម្មភាពខាងលើនេះ មានគោលបំណង ដើម្បី៖
- បន្តតាមដាន និងវាយតម្លៃបង្គោលព្រំ សរុប ៨០២បង្គោល និងផ្ទៃដីព្រៃកំណត់ដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់ ៣ ។
- តាមដាន និងវាយតម្លៃផ្ទៃដីកាត់ឆ្វៀល(ថ្មី)ក្នុងតំបន់ ២ និងតំបន់ ៣ ។
- ពិនិត្យ និងវាយតម្លៃបឋមលើស្ថានភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្រោយពីកាត់ដីឆ្វៀលក្នុងតំបន់ ២ និងតំបន់៣ ។
-តាមដានលើការលូតលាស់ប្រភេទព្រៃលិចទឹក(ថ្មី)នៅតាមទីតាំងដែលបានដកហូតមកវិញក្រោយពីការទន្ទ្រាន និងដីទុកចោល ព្រមទាំងដីព្រៃដែលបានភ្លើងឆេះកន្លងមក។