នាថ្ងៃចន្ទ ១១កើត ខែភទ្របទ ដល់ ថ្ងៃសុក្រ ១៥កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ២៥ ដល់ ២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមការងារមន្ត្រីនាយកដ្ឋានធនធានធម្មជាតិ ដឹកនាំដោយ លោក ម៉ម សុធា ប្រធានការិយាល័យជីវចម្រុះ បានបន្តចុះធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពធនធានជលផលតាមការប្រែប្រួលរបបជលសាស្ត្រ និងវាយតម្លៃគុណភាពទឹកបឹងទន្លេសាបនៅក្នុងភូមិសាស្ត្រ តំបន់ឆ្នុកទ្រូ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង, តំបន់កំពង់លួង ខេត្តពោធិ៍សាត់ និងតំបន់ផាត់សណ្តាយ ខេត្តកំពង់ធំ ។
ទី១. សម្ភាសន៍ប្រជានេសាទ ដើម្បីប្រមូលទិន្នន័យ-ព័ត៌មានពីការប្រើប្រាស់ប្រភេទឧបករណ៍នេសាទនៅតំបន់សិក្សា ។
ទី២. ប្រមូលសំណាកត្រី និងធនធានក្រៅពីត្រី, ទីតាំងនេសាទ (X,Y), វាស់ជម្រៅទឹកក្នុងតំបន់នេសាទនីមួយៗ, វាស់គុណភាពទឹកបឋម និងពិនិត្យលើលំនៅដ្ឋានធនធានត្រីនៅរដូវវស្សា ។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពក្រុមការងារចុះសិក្សានៅតំបន់ខាងលើ និងតំបន់ពាក់ព័ន្ធ ជាលទ្ធផលបឋមបង្ហាញថា ៖
១. រកឃើញប្រភេទត្រីចំនួន ៣៦ ប្រភេទ តាមរយៈការនេសាទដោយប្រើប្រាស់នូវឧបករណ៍ចំនួន ៣ ប្រភេទ គឺឧបករណ៍ មងរាយ បរ និងសន្ទូច ។
២. ធនធានក្រៅពីត្រីមានចំនួន ៦ ប្រភេទ ដូចជាកំពឹស កំពឹសអង្កាម លៀស គ្រុំចំពុះទា ខ្យងបឹង និងខ្យងគូថទាល និងការប្រើប្រាស់ធនធានត្រីសម្រាប់វារីវប្បកម្មនៅក្នុងតំបន់សិក្សា ។
៣. កម្រិតភាពថ្លានៃទឹកមានចាប់ពី ៥-១៥សម និងអុកស៊ីសែនរលាយក្នុងទឹក(DO)មានពី ១,២-១,៧mg/L ទៅតាមតំបន់សិក្សានីមួយៗ និងកម្រិតកម្ពស់ទឹកមានជម្រៅពី ៤.២ ដល់ ៩.០០ ម ។
សូមជម្រាបជូនថា៖ សកម្មភាពចុះធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពធនធានជលផលតាមការប្រែប្រួលរបបជលសាស្ត្រ និងវាយតម្លៃគុណភាពទឹកបឹងទន្លេសាបនៅភូមិសាស្ត្រ ក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ពោធិ៍សាត់ និងខេត្តកំពង់ធំ គឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពសំខាន់ៗជាច្រើន ដែលត្រូវបានអនុម័តឱ្យអនុវត្តន៍នៅក្នុងផែនការសកម្មភាពប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់នាយកដ្ឋានធនធានធម្មជាតិ នៃអាជ្ញាធរទន្លេសាប ។ សកម្មភាពខាងលើនេះ មានគោលបំណងដើម្បី៖
- សិក្សាតាមដាន និងវាយតម្លៃប្រភេទធនធានជលផលទៅតាមប្រភេទឧបករណ៍
- សិក្សាតាមដាន និងវាយតម្លៃគុណភាពទឹកបឹងទន្លេសាបទៅតាមទីតាំងសិក្សា។- សិក្សាតាមដានលើលក្ខណៈជីវសាស្ត្ររបស់ត្រី លៀស និងគ្រុំ លើការរស់នៅ ការបន្តពូជ និងការលូតលាស់ (រដូវប្រាំង/រដូវវស្សា)។