នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១៤កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមការងារមន្ត្រីបច្ចេកទេស ការិយាល័យអភិរក្ស របស់នាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យការធ្វើអាជីវកម្ម និងអភិរក្ស បានបន្តចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវអំពីសក្ដានុពល និងប្រសិទ្ធភាពក្នុងការគ្រប់គ្រងតំបន់អភិរក្សជលផល អតីតឡូត៍នេសាទលេខ៤ ដោយមួយផ្នែកធំស្ថិតនៅសង្កាត់ចុងឃ្នៀស និងមួយផ្នែកតូចស្ថិតនៅឃុំកំពង់ភ្លុក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
ការចុះសិក្សានេះ ក្រុមការងារស្រាវជ្រាវបាន៖
១- ចុះជួបសម្ភាសន៍ជាមួយក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សហគមន៍នេសាទ មន្ត្រីជំនាញជលផល និងប្រជានេសាទ រួមជាមួយការធ្វើអង្កេតផ្ទាល់ ដើម្បីស្វែងយល់អំពីស្ថានភាពទូទៅមាន៖ ប្រភេទមុខរបរ ការធ្វើនេសាទ ការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍នេសាទ ទិន្នផលនេសាទ ការចូលរួម ឧបត្ថម្ភ គាំទ្រ សហការ ពីអង្គការ-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធក្នុងកិច្ចការងារអភិរក្ស និងបញ្ហាប្រឈមនានាក្នុងការគ្រប់គ្រង។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពនេះផងដែរក្រុមការងារមន្ត្រីបច្ចេកទេស បានចុះសិក្សានៅតំបន់ពាក់ព័ន្ធខាងលើ ជាលទ្ធផលឃើញថា៖
១. អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន មន្ត្រីជំនាញ និងប្រជានេសាទ មានការសាទរចំពោះចំណាត់ការ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកន្លងមក ដែលបានចុះដកហូតកាណូតប្រព្រឹត្តបទល្មើសជលផលតាមខ្នងផ្ទះ មានដូចជា អួនអូសគូ ស៊ីប…។ល។ ព្រោះការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍នេសាទទាំងនេះ មិនត្រឹមតែបំផ្លាញធនធានជលផលប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងបំផ្លាញឧបករណ៍នេសាទរបស់ប្រជានេសាទផងដែរ។
២. ប្រជានេសាទជាទូទៅភាគច្រើននៅរដូវវស្សានេះ ប្រើឧបករណ៍នេសាទដូចជា មងរាយ មងបណ្ដែត កន្សុំកំពឹស លបឡុក ដោយទទួលបានទិន្នផលជាមធ្យម ១០គីឡូក្រាម/ថ្ងៃ ចំណែកឯ កម្ពស់ទឹកគិតត្រឹមថ្ងៃ២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ មានកម្ពស់ ៦.២៧ ម៉ែត្រ (វាស់ពីបាតតំបន់អភិរក្ស)។
៣. ប្រភេទឧបករណ៍នេសាទដែលលួចចូលនេសាទក្នុងតំបន់អភិរក្សមាន សន្ទូច (ទំហំផ្លែ លេខ ៩ លេខ ១៥) និងមង (ទំហំក្រឡា ៩ហ៊ុន ទៅ ១.៤ តឹក) ហើយភាគច្រើនធ្វើសកម្មភាពនៅពេលយប់។
៤. មន្ត្រីជំនាញជលផលផ្នែក សង្កាត់ និងសហគមន៍នេសាទ បានសហការគ្នាចុះល្បាតរួមគ្នា មានចំនួន ១៤នាក់ ចែកចេញជាពីរក្រុម ប្ដូរវេនគ្នា ៣ថ្ងៃ ម្ដង ដោយទទួលបានការជួយឧបត្ថម្ភពីអង្គការ KFW តាំងពីឆ្នាំ ២០១៩ និងបញ្ចប់គម្រោងនៅខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ នេះ។ ទន្ទឹមនេះ មន្ត្រីជំនាញជលផលបានទទួលយកសំណើរបស់ ប្រជានេសាទដែលបានស្នើសុំដាក់ឧបករណ៍លបឡុកនៅរដូវបិទនេសាទប្រវែង ១០០ម៉ែត្រ និងរដូវបើកនេសាទប្រវែង ២៥០ម៉ែត្រ ក្រឡា ៣ហ៊ុន សំណើនេះមន្ត្រីជំនាញជលផលបានស្នើសុំទៅក្រសួងកសិកម្មរួចរាល់ហើយ។
សូមជម្រាបជូនថាៈ សកម្មភាពចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវអំពីសក្ដានុពល និងប្រសិទ្ធភាពក្នុងការគ្រប់គ្រងតំបន់អភិរក្សជលផលអតីតឡូត៍នេសាទលេខ៤ ខេត្តសៀមរាប។ គឺជាសកម្មភាពមួយ ក្នុងចំណោមសកម្មភាពសំខាន់ៗជាច្រើន ដែលត្រូវបានអនុម័តដាក់ឱ្យអនុវត្ត នៅក្នុងផែនការសកម្មភាពប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប។ សកម្មភាពខាងលើនេះ មានគោលបំណង៖