នៅថ្ងៃសុក្រ ១៥កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមការងារបច្ចេកទេស នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានអាជ្ញាធរទន្លេសាប បានបន្តចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវលើ ខ្សែសង្វាក់សេវាកម្មទេសចរណ៍នៅក្នុងភូមិបណ្ដែតទឹកកំពង់លួង ឃុំកំពង់លួង ស្រុកក្រគរ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ។
ការចុះសិក្សានេះ ក្រុមការងារស្រាវជ្រាវបានធ្វើការលើ៖
១-ជួបជាមួយនឹងតំណាងអ្នកសម្របសម្រួលទេសចរណ៍នៅក្នុងឃុំកំពង់លួង ពិភាក្សានិងស្វែងយល់ពីស្ថានភាពទូទៅនៃទេសចរណ៍ដែលមាននៅក្នុងឃុំកំពង់លួង រួមបញ្ចូលទាំង ចំនួនភ្ញៀវទេសចរណ៍មកទស្សនា។
២- ការរៀបចំបែងចែកវេនសម្រាប់ប្រជាជនដែលបេីកទូកដឹកភ្ញៀវទេសចរណ៍ ចំនួនប្រជាពលរដ្ឋដែលបម្រេីសេវាកម្មទេសចរណ៍ (ចំនួនអ្នកបើកទូក/កាណូត ចំនួនផ្ទះស្នាក់) ដែលមានសរុបនៅក្នុងឃុំកំពង់លួង។
៣- ជួបជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី ថ្នាក់ឃុំ អំពីផែនការដែលឃុំចូលរួមក្នុងការជួយដល់ផ្នែកទេសចរណ៍ក្នុងឃុំ និងដៃគូរសហការនានាពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យទេសចរណ៍ដែលជួយដល់ឃុំកំពង់លួង។
៤- ជួបជាមួយនឹងប្រជាជនដែលបម្រើសេវាកម្មទេសចរណ៍ (បើកទូកកាណូត)។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពក្រុមការងារចុះសិក្សានៅតំបន់ពាក់ព័ន្ធខាងលេីនេះជាលទ្ធផលមានដូចជា៖
១. ចំនួនទូក/កាណូតដែលបម្រើដល់ភ្ញៀវទេសចរណ៍មានចំនួនសរុប ១៩ទូក ដែលទំហំ មធ្យមផ្ទុកមនុស្ស (១-៣០) ដែលតម្លៃអាស្រ័យទៅតាមទំហំទូក/កាណូត។
២. ចំនួនប្រជាពលរដ្ឋដែលបម្រើសេវាកម្មផ្នែកបើកទូកកាណូតដឹកភ្ញៀវទេសចរណ៍បច្ចុប្បន្នមានចំនួន ១៩នាក់ ដែលក្នុងនោះមានស្ត្រីបានចូលរួមចំណែកក្នុងវិស័យនេះផងដែរ ។
៣. ចំនួនផ្ទះស្នាក់ដែលមាននៅក្នុងឃុំកំពង់លួងមានចំនួន០២ ប៉ុន្តែ ត្រូវបានផ្អាកដំណើរការកាលពីឆ្នាំ២០២០ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន។
៤. ភ្ញៀវទស្សនានៅក្នុងតំបន់កំពង់លួង មានភ្ញៀវជាតិ ( ទស្សនានៅក្នុងរដូវបុណ្យទាននានា ភ្ជុំ ចូលឆ្នាំ ) ភ្ញៀវអន្តរជាតិ ( ទស្សនានៅក្នុងចន្លោះខែ០៩ ដល់ខែ០១ ) បច្ចុប្បន្នចំនួនភ្ញៀវអន្តរជាតិមានចំនួនតិចតួចប៉ុណ្ណោះមកទស្សនាក្នុងឃុំកំពង់លួង។ ភ្ញៀវបរទេសភាគច្រេីនមកទស្សនាក្នុងឃុំកំពង់លួង គឺក្រោយទស្សនានៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង បន្តមកទស្សនាក្នុងតំបន់កំពង់លួង។
សូមជម្រាបជូនថា៖ សកម្មភាពនេះមានគោលបំណង សិក្សាពីខ្សែសង្វាក់សេវាកម្មទេសចរណ៍នៅក្នុងតំបន់ទេសចរណ៍គោលដៅ និងសិក្សាពីផលប៉ះពាល់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលបម្រើសេវាកម្មទេសចរណ៍ក្រោយពេលដែល មានបញ្ហាការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩។