​ទី​២. ជួប​ជាមួយ​ប្រជា​នេសាទ ដើម្បី​យល់ដឹង​ពី​បរិមាណ​ផល​នេសាទ បម្រែបម្រួល​ផល​នេសាទ និង​កត្តា​បទល្មើស​ផ្សេងៗ​។
​ទី​៣. ពិនិត្យ និង​អង្កេត​ផ្ទាល់​ពី​ស្ថានភាព​ទូទៅ​មួយចំនួន​ក្នុង​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន​។​
​ជាមួយនឹង​សកម្មភាព​នេះ​ផងដែរ​ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស បាន​ចុះ​សិក្សា​នៅ​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធ​ខាងលើ ជា​លទ្ធផល​ឃើញថា​៖
១. ទោះបី​ក្នុងឆ្នាំនេះ​ស្ថានភាព​ទឹកទន្លេ​ឡើង​យឺត ហើយ​ទឹក​មាន​លក្ខណៈ​ស្អុយ តែ​មកដល់ពេលនេះ​ស្ថានភាព​ទឹកបាន​ល្អប្រសើរ​ឡើងវិញ ដែល​អាចអោយ​អ្នកនេសាទ​ធ្វើការ​នេសាទ​វិញ​បាន​សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់​ជីវភាព​គ្រួសារ ហើយ​កម្ពស់​ទឹកបាន​ហក់​ឡើង​ប្រមាណ​ជិត ៦ ម៉ែត្រ​ផងដែរ​គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃ​២៨ ខែកញ្ញា​ឆ្នាំ​២០២៣​។
២. ប្រជាជន​នៅក្នុង​តំបន់​នេះ​ដែល​តាំង​លំនៅ​តាម​ដងស្ទឹង មាត់ទន្លេ និង​តាម​ព្រែ​កបាន​ចល័ត​ទៅរក​កន្លែង​មាន​សុ​វត្តិភាព ដើម្បី​ការពារ​ពី​គ្រោះធម្មជាតិ​។​
៣. ក្នុង​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន ជួប​នូវ​បញ្ហា​ខ្លាំង​ពី​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ដូចជា ការកើនឡើង​កំដៅ ទឹក​កង្វក់​ខ្យល់ព្យុះ ឬ​ខ្យល់​កន្ត្រាក់​តែង​កើតមាន​ជា​ញឹកញាប់ ធ្វើអោយ​ប្រជាជន​នៅក្នុង​តំបន់​នេះ​ពិបាក​ក្នុងការ​រស់នៅ ពិសេស​ប្រជាជន​ដែល​ពឹងផ្អែក​ទាំងស្រុង​លើ​របរ​នេសាទ​។​
៤. បរិមាណ​ផល​នេសាទ​នៅក្នុង​ឆ្នាំនេះ​សម្បូរ​ជាង​ឆ្នាំមុនៗ ព្រោះ​ក្រោយពេល​ទឹកទន្លេ​ឈប់​ស្អុយ​អ្នកនេសាទ​អាច​រកត្រី​បាន​ច្រើន​គួរអោយកត់សម្គាល់ គ្រាន់តែ​ប្រភេទ​ត្រី​រាង​ល្អិតៗ​បន្តិច​តែប៉ុណ្ណោះ​។
៥. សត្វ​ស្លាប​នៅក្នុង​តំបន់​នេះ មានការ​កើនឡើង​ផងដែរ ដោយ​ប្រជា​នេសាទ​បាន​បញ្ជាក់ថា មាន​សត្វ​ស្លាប​ចុះ​មករក​ចំណី​ច្រើន​ខុសធម្មតា​ទាំង​ប្រភេទ និង​បរិមាណ​ពិសេស​សត្វ​ទង់ ក្រសា មាន់ទឹក ទា​ទឹក ជាដើម​។
៦. ការ​ចោល​សំរាម​ជា​រៀងរាល់ថ្ងៃ​យ៉ាងហោចណាស់ ២ គ​.​ក​/​គ្រួសារ​។ ដោយឡែក​តាម​សាលារៀន ឃុំ​បានស្នើ​គម្រោង​ជា​ផែ​ដាក់​សំរាម​ទៅ​អង្គការ និង​អ្នកពាក់ព័ន្ធ​រួចហើយ តែ​មិនទាន់មាន​ដំណឹង​នៅឡើយ​ដូចជា​អង្គការ​សេវ (Save) ហ្វេ​ក​(face) ទស្សនៈ​ពិភពលោក​(World Vision) ប៊ឺ​ត​ឡាយ​(Bird Life)...​។​
​សូម​ជម្រាបជូន​ថា​៖ សកម្ម​ភាពចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​អំពី​បម្រែបម្រួល​បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ជលផល​ក្នុង​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន ខេត្តកំពង់ធំ គឺជា​សកម្មភាព​មួយ​ក្នុងចំណោម​សកម្មភាព​សំខាន់ៗ​ជាច្រើន ដែល​ត្រូវ​បានអនុម័ត​ដាក់​ឲ្យ​អនុវត្ត​នៅក្នុង​ផែនការ​សកម្មភាព​ប្រចាំឆ្នាំ ២០២៣ របស់​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ។
- ស្វែងយល់​ពី​ស្ថានភាព​បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ជលផល​នៅ​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន​។
- វាយតម្លៃ​បម្រែបម្រួល​បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ជលផល​ក្នុង​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន​។
- ស្វែងយល់​ពី​កត្តា​ជម្រុញ​ឲ្យ​មានការ​បម្រែបម្រួល​បរិ​ស្ថាន និង​ធនធាន​ជលផល​ក្នុង​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន​។
- ផ្តល់​ជា​អនុសាសន៍​សម្រាប់​កែលម្អ និង​វិធានការ​បន្សាំ​ទៅនឹង​ការប្រែប្រួល​ដើម្បី​ធានាបាន​នូវ​ការអភិរក្ស អភិវឌ្ឍន៍​បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ជលផល​ក្នុង​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន​ឲ្យ​មាន​ភាពប្រសើរឡើង​។