នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១៤កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមការងារមន្ត្រីនាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យការធ្វើអាជីវកម្ម និងអភិរក្ស ដឹកនាំដោយលោក ព្រហ្ម សុគំនិត អនុប្រធានការិយាល័យត្រួតពិនិត្យការធ្វើអាជីវកម្មលើធនធានធម្មជាតិ បានបន្តចុះសិក្សាការ អំពី ការវាយតម្លៃលើការធ្វើអាជីវកម្មត្រី ត្រីនុយ វារីវប្បកម្ម និងចរន្តទីផ្សារច្រកចេញ-ចូល ស្ថិតនៅភូមិសាស្ត្រឃុំកំពង់ឃ្លាំង ស្រុកសូទ្រនិគមន ឃុំកំពង់ភ្លុក ស្រុកប្រាសាទបាគង សង្កាត់ចុងឃ្នៀស ក្រុងសៀមរាប និងឃុំកែវពណ៌ ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប។
២. ជួបសម្ភាសន៍ជាមួយប្រជានេសាទ និងអាជីវករទិញ-លក់ត្រី ដើម្បីដឹងពីបរិមាណនៃការធ្វើអាជីវកម្ម និងតម្លៃត្រី។
ទី១. ការធ្វើអាជីវកម្មត្រីមានចំនួន ៤ ច្រក បរិមាណត្រីក្នុងមួយច្រកជាមធ្យម ១.០០០ គីឡូក្រាម/ថ្ងៃ និងត្រីនុយជាមធ្យម ៥០០ គីឡូក្រាម/ថ្ងៃ បរិមាណនេះមានការថយចុះជាងរដូវបើកនេសាទ។
ទី២. ការធ្វើអាជីវកម្មត្រី និងត្រីនុយប្រជានេសាទប្រើប្រាស់ឧបករណ៍នេសាទ មងរាយ បរ សម្រាស់ ឡើរ របាំងស្បៃមុង....។
ទី៣. តម្លៃត្រីសម្រាប់ហូបមានតម្លៃចន្លោះ ៥.០០០- ៤.៥០០ រៀល/គីឡូក្រាម តម្លៃនេះថ្លៃជាងឆ្នាំមុនៗ និងតម្លៃត្រីនុយចន្លោះ ១.០០០-២.៥០០ រៀល/គីឡូក្រាម ។ ត្រីសម្រាប់ហូបអាជីវករលក់ក្នុងតំបន់ និងមួយចំនួនទៀតលក់នៅផ្សារទីរួមខេត្ត ចំណែកត្រីនុយលក់អោយវារីវប្បករនៅក្នុងតំបន់។
ទី៤. ការធ្វើវារីវប្បកម្មនៅខេត្តសៀមរាប ភាគច្រើនចិញ្ចឹមត្រីក្នុងស្រះ និងមានបន្តិចបន្តួចចិញ្ចឹមក្នុងបែរ បច្ចុប្បន្នរដូវទឹកឡើងស្រះមួយចំនួនត្រូវបានលិច តែវារីវប្បករបាំងរបាំងព្រួលបន្ថែមការពារកុំអោយត្រីចេញ។
ទី៥. ការធ្វើអាជីវកម្មលើប្រភេទត្រីនុយមានមានផលវិជ្ជមាន (បំពេញតម្រូវការវារីវប្បកម្មក្នុងស្រុក) ផលអវិជ្ជមាន(ធ្វេីឱ្យធនធានត្រីថយចុះ និងបាត់បង់ប្រភេទត្រីសាច់សម្រាប់ហូប)។
សូមជម្រាបជូនថា៖ សកម្មភាពចុះសិក្សាវាយតម្លៃលើការធ្វលអាជីវកម្មត្រី ត្រីនុយ វារីវប្បកម្ម និងចរន្តទីផ្សារច្រកចេញ-ចូល គឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពសំខាន់ៗជាច្រើន ដែលត្រូវបានអនុម័តដាក់ឲ្យអនុវត្តនៅក្នុងផែនការសកម្មភាពប្រចាំឆ្នាំ ២០២៣ របស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប ។
- សិក្សាតាមដានបរិមាណនៃការធ្វើអាជីវកម្មធនធានធម្មជាតិត្រី និងត្រីនុយ។
- ប្រភព និងប្រភេទត្រីនុយដែលធ្វើអាជីវកម្មលេីវារីវប្បកម្ម។
- ចរន្តទីផ្សារនៃការធ្វលអាជីវកម្មធនធានធម្មជាតិ។