ថ្ងៃពុធ ១៦ កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៣ ក្រុមការងារមន្ត្រីបច្ចេកទេស អាជ្ញាធរទន្លេសាប បានបន្តចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវពីការប្រើប្រាស់ជីគីមី និងថ្នាំពុលកសិកម្ម ដែលប្រជាកសិករប្រើប្រាស់សម្រាប់ដំណាំស្រូវ ស្ថិតក្នុងភូមិសាស្ត្រ ឃុំប្រឡាយ ស្រុកស្ទោង ខេត្តកំពង់ធំ។ ការចុះសិក្សានេះក្រុមការងារ៖ បានជួបជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី អាជីវករលក់ជីគីមី និងថ្នាំពុលកសិកម្ម និងប្រជាកសិករ។
ការសិក្សានេះ គឺដើម្បីចងក្រងប្រភេទជីគីមី និងថ្នាំពុលកសិកម្ម ដែលបាន និងកំពុងប្រើប្រាស់ក្នុងតំបន់សិក្សា វាយតម្លៃកម្រិត និងបរិមាណប្រើប្រាស់សារធាតុគីមី របស់ប្រជាកសិករ និងសិក្សាបន្ទុកបំពុលនៃសារធាតុគីមីដែលចេញពីការធ្វើស្រែចំការ ដែលសល់នៅក្នុងដី ទឹក និងទឹកក្រោមដី។ ក្នុងការសិក្សានេះដែរ ក្រុមការងារបានចុះធ្វើការសម្ភាសន៍ផ្ទាល់ជាមួយប្រជាកសិករ អាជ្ញាធរ និងអាជីវករប្រកបរបរលក់ជីគីមី និងថ្នាំគីមីនៅក្នុងទីតាំងសិក្សា និងបានប្រមូលសំណាកដី និងទឹកមកធ្វើការវិភាគ នៅមន្ទីរពិសោធន៍ផងដែរ។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពនេះដែរក្រុមការងារចុះសិក្សានៅតំបន់ខាងលើ ជាលទ្ធផលបឋមរកឃើញថា:
១. ក្នងតំបន់២ ឃុំប្រឡាយ ប្រជាកសិករធ្វើស្រែប្រាំងបាន ១ដង/ឆ្នាំ ទទួលបានផលបាន ៥តោន/ហ.ត និងប្រើពូជស្រូវ OM៥៤៥១
២. ផ្ទៃដីតំបន់២នៃ ឃុំប្រឡាយ មានជាង៥០០០ហិកតា គឺបានប្រើជីគីមីគ្រាប់ចំនួន ១៥០០តោន/ឆ្នាំ ដែលមានប្រភេទជីគីមីគ្រាប់ដូចជា៖ អ៊ុយរ៉េ ដេអាប៉េ និងអិនប៉េការ សរុបចំនួន ៣០០គក្រ/ហត និងជីទឹកបំប៉ន ៣លីត្រ/ហ.ត។ រួមទាំងថ្នាំកំចាត់ស្មៅ ថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិត និងថ្នាំជំងឺស្រូវ ជាច្រើនទៀត។
៣. ប្រជាកសិករខ្វះចំណេះដឹង និងបច្ចេកទេសក្មុងការប្រើប្រាស់ជីគីមីតាមតម្រូវការរបស់ដំណាំ។ ពួកគាត់ប្រើតាមការតាមគ្នា និងតាមការផ្សព្វផ្សាយ របស់ក្រុមហ៊ុនជីគីមីប៉ុណ្ណោះ។ ការប្រើថ្នាំ និងជីគីមីមិនតាមបច្ចេកទេស របស់ការដាំស្រូវ ធ្វើឲ្យខាតបង់លុយ ខូចគុណភាពដី និងបរិស្ថាន។
៤. កសិករ ចង់បានព័ត៌មានពីគុណភាពដីតើដីរបស់គាត់ត្រូវដាក់ជីប្រភេទអ្វីខ្លះដើម្បីឲ្យត្រូវនឹងតម្រូវការលូតលាស់ របស់ស្រូវ។
សូមជម្រាបជូនថា៖ សកម្មភាពសិក្សាស្រាវជ្រាវពីការប្រើប្រាស់ជីគីមី និងថ្នាំពុលកសិកម្ម ដែលប្រជាកសិករប្រើប្រាស់សម្រាប់ដំណាំស្រូវដែលអនុវត្តនៅភូមិសាស្ត្រ ស្រុកកំពង់ស្វាយ ស្រុកស្ទោង មានគោលបំណង៖