- ទី១ ពិនិត្យស្ថានភាពកម្រិតទឹកបឹងទន្លេសាប និងវាលទំនាបព្រៃលិចទឹក
- ទី២ ពិនិត្យស្ថានភាពដែនព្រៃលិចទឹកក្នុងតំបន់ ៣ និងតំបន់បានកាត់ឆ្វៀលចេញទុកសម្រាប់លំនៅដ្ឋាន និងអាស្រ័យផលរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ
- ទី៣ ពិនិត្យស្ថានភាពលើផ្ទៃទឹកបឹងក្នុងរដូវហាមឃាត់
- ទី៤ ពិភាក្សាជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី និងសហគមន៍ អំពីជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋពឹងអាស្រ័យនឹងធនធានបឹងទន្លេសាប រួមជាមួយបញ្ហាប្រឈម តម្រូវការ លើដំណោះស្រាយនៃការដាក់ចេញគោលនយោបាយរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការកាត់ឆ្វៀលដីទុកជូនជាលំនៅដ្ឋាន តំបន់អាស្រ័យផល និងតំបន់ការពារ ក្នុងតំបន់ទន្លេសាប ។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពចុះរបស់ក្រុមមន្ត្រីប្រតិភូ របស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប នៅតំបន់ពាក់ព័ន្ធខាងលើ ជាលទ្ធផលឃើញថា ៖
ទី ១/. ទឹកបានបន្តឡើងលិចតំបន់ព្រៃលិចទឹក (តំបន់ ៣) ប្រមាណជា ៥០% ទៅ ៦០% បើធៀបនឹងខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២២ នៅមានកម្រិតទាបជាង ១,១២ មែត្រ និងទាបជាង ឆ្នាំ២០២១ ចំនួន: ៤,៤ មែត្រ ។
ទី ២/. អាជ្ញាធរ ឃុំកំពង់ពោធិ៍ ឃុំកញ្ជរ សហគមន៍ និងប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបាននិងកំពុងតាំងទីលំនៅ និងអាស្រ័យផលក្នុងតំបន់ហាមឃាត់ (តំបន់ ៣) បានសាទរ និងថ្លែងអំណរគុណដល់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលបានគិតគូរកាត់ឆ្វៀលជូនពួកគាត់ ។
ទី ៣/. តាមរយៈការជួបពិភាក្សាជាមួយអាជ្ញាធរឃុំ និងសហគមន៍ទេសចរ ការបង្កផលប៉ះពាល់មកលើធនធានបឹងទន្លេសាប ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមូលដ្ឋាន និងចរន្តទេសចរ បណ្តាលមកពីភាពអនាធិបតេយ្យការធ្វើអាជីវកម្មធនធានជលផល និងការដឹកជញ្ជូនហួសកម្រិត ជាពិសេស ខ្យង ក្តាម លៀស ក្នុងឃុំកំពង់លួង ។
ទី ៤/. ចំពោះទិដ្ឋភាពដីនៅក្រោមបង្គោលព្រំតំបន់ ៣ ក្នុងស្រុកក្រគរ ក៏នៅតែមានប្រជាពលរដ្ឋបន្តអាស្រ័យផល ក្នុងតំបន់មួយចំនួន ។ បើទោះបីជា អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន បានណែនាំដល់ប្រជាពលរដ្ឋកុំឲ្យបន្តរានដីព្រៃ និងដាំដុះបន្តទៀត ។
ទី ៥/. ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ពឹងអាស្រ័យផ្ទាល់នឹងរបរនេសាទជាចម្បង និងការអាស្រ័យផលបន្តិចបន្តួច ។ ដោយសារជារដូវហាមឃាត់នេសាទ ហើយធនធានជលផលមានការធ្លាក់ចុះ ការនេសាទលក្ខណៈគ្រួសារ ជួបការលំបាកជីវភាព ដែលបង្ខំអោយគ្រួសារភាគច្រើនធ្វើចំណាកស្រុក ។
ជាមួយសកម្មភាពជួបពិភាក្សាជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី និងសហគមន៍ ក៏បានលើកឡើងនូវបញ្ហាប្រឈម និងសំណូមពរមួយចំនួនដើម្បីឲ្យក្រុមប្រតិភូរបស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប ជួយសម្របសម្រួលជាមួយក្រសួងស្ថាប័នជំនាញពាក់ពន្ធ័ជួយដោះស្រាយ និងបន្តទប់ស្កាត់ចាត់វិធានការអោយបានមុឺងម៉ាត់ចំពោះភាពអនាធិបតេយ្យទាំងការធ្វើអាជីវកម្មធនធានជលផលហួសកម្រិត, ការរំលោភបំពានដីព្រៃលិចទឹក ។ ក្នុងនោះ ស្នើសុំឲ្យមានការបោះបង្គោលព្រំ ឲ្យបានឆាប់ក្នុងតំបន់បានកំណត់កាត់ឆ្វៀល និងសុំជួយគាំទ្រគាំពារបរិស្ថាន (បង្គន់អនាម័យ, សំរាម, ការដាំព្រៃលិចទឹក) និងការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតភូមិបណ្តែតទឹក ។
សូមជម្រាបជូនថា ៖ អាជ្ញាធរទន្លេសាប គឺជាសេនាធិការផ្ទាល់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលបានកំណត់បេសកកម្មការងារច្បាស់លាស់នៅក្នុងបទដ្ឋានគតិយុត្តិ នៃការបង្កើតអាជ្ញាធរទន្លេសាប ក្នុងការសម្របសម្រួល សម្រាប់ការគ្រប់គ្រង អភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ទន្លេសាប ឲ្យប្រកបដោយនិរន្តរភាព ។ ការចុះពិនិត្យ និងស្វែងយល់អំពីស្ថានភាពទូទៅនៃបឹងទន្លេសាបរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីជំនាញរបស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប គឺធ្វើស្របទៅនឹងតួនាទីភារកិច្ច និងការទទួលខុសត្រូវ ក្នុងការសិក្សាស្រាវជ្រាវ តាមដានត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃលើការអនុវត្តគម្រោងនានា និងផ្តល់អនុសាសន៍ជូនរាជរដ្ឋាភិបាល ។ ជាពិសេស ការចូលរួមលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពដល់ការអនុវត្តគោលនយោបាយយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងនីតិកាលទី ៧ នៃរដ្ឋសភា ។