បន្ទាប់ពី​ទទួលបាន​ការណែនាំ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​បំផុត​របស់​ឯក​ឧ​ត្ត​ម​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម និង​ជា ប្រធាន​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប នៅ​ថ្ងៃ​សៅរ៍ ៩​កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ច​ស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ២៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៣ ក្រុមមន្ត្រី​ប្រតិភូ ដឹកនាំ​ដោយ​ឯកឧត្តម ហ៊ែ​ល តូ​នី អនុប្រធាន​ក្តាប់​រួម អមដោយ ឯកឧត្តម សរ គឹម​សាន្ត អគ្គលេខាធិការ លោក វិ​ន ប៊ុន​ពៅ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ រួមជាមួយ​មន្ត្រី​ជំនាញ​ក្រោម​ឱវាទ​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​ចុះ​ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​ដី​តំបន់ ៣ (​ព្រៃ​លិច​ទឹក​, បង្គោល​) និង​ស្វែងយល់​ពី​ស្ថានភាព​ទូទៅ​នៃ​បឹង​ទន្លេសាប​នៅ​រដូវ​ទឹក​ដំឡើង​ក្នុង​រដូវ​ហាមឃាត់​ការនេសាទ ស្ថិតនៅ​ឃុំ​កំពង់​លួង​, ឃុំ​កំពង់​ពោធិ៍ ស្រុក​ក្រគរ និង​ឃុំ​កញ្ជរ​, ឃុំ​រាំង​ទិល ស្រុក​កណ្តៀង ខេត្តពោធិ៍សាត់ ។
​ក្នុង​ដំណើរ​ចុះ​បេសកកម្ម ក្រុមមន្ត្រី​ប្រតិភូ របស់​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​ផ្តោតលើ ៖
- ទី​១ ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​កម្រិត​ទឹក​បឹង​ទន្លេសាប និង​វាលទំនាប​ព្រៃ​លិច​ទឹក
- ទី​២ ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​ដែន​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ក្នុង​តំបន់ ៣ និង​តំបន់​បាន​កាត់​ឆ្វៀល​ចេញ​ទុក​សម្រាប់​លំនៅដ្ឋាន និង​អាស្រ័យ​ផល​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​
- ទី​៣ ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​លើ​ផ្ទៃ​ទឹក​បឹង​ក្នុង​រដូវ​ហាមឃាត់
- ទី​៤ ពិភាក្សា​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី និង​សហគមន៍ អំពី​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ពឹង​អាស្រ័យ​នឹង​ធនធាន​បឹង​ទន្លេសាប រួមជាមួយ​បញ្ហា​ប្រឈម តម្រូវការ លើ​ដំណោះស្រាយ​នៃ​ការដាក់ចេញ​គោលនយោបាយ​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការ​កាត់​ឆ្វៀល​ដី​ទុក​ជូន​ជា​លំនៅដ្ឋាន តំបន់​អាស្រ័យ​ផល និង​តំបន់​ការពារ ក្នុង​តំបន់​ទន្លេសាប ។​
​ជាមួយនឹង​សកម្ម​ភាពចុះ​របស់​ក្រុមមន្ត្រី​ប្រតិភូ របស់​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប នៅ​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធ​ខាងលើ ជា​លទ្ធផល​ឃើញថា ៖
​ទី ១/. ទឹកបាន​បន្ត​ឡើង​លិច​តំបន់​ព្រៃ​លិច​ទឹក (​តំបន់ ៣) ប្រមាណ​ជា ៥០% ទៅ ៦០% បើ​ធៀប​នឹង​ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២២ នៅមានកម្រិត​ទាប​ជាង ១,១២ មែត្រ និង​ទាប​ជាង ឆ្នាំ​២០២១ ចំនួន​: ៤,៤ មែត្រ ។
​ទី ២/. អាជ្ញាធរ ឃុំ​កំពង់​ពោធិ៍ ឃុំ​កញ្ជរ  សហគមន៍ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​បាននិងកំពុង​តាំងទី​លំនៅ និង​អាស្រ័យ​ផល​ក្នុង​តំបន់ហាមឃាត់ (​តំបន់ ៣) បាន​សាទរ និង​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់​រាជរដ្ឋាភិបាល ដែល​បាន​គិតគូរ​កាត់​ឆ្វៀល​ជូន​ពួកគាត់ ។​
​ទី ៣/. តាមរយៈ​ការជួបពិភាក្សា​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ឃុំ និង​សហគមន៍​ទេសចរ ការបង្ក​ផលប៉ះពាល់​មកលើ​ធនធាន​បឹង​ទន្លេសាប ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​មូលដ្ឋាន និង​ចរន្ត​ទេសចរ បណ្តាលមកពី​ភាពអនាធិបតេយ្យ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​ធនធាន​ជលផល និង​ការដឹកជញ្ជូន​ហួស​កម្រិត ជាពិសេស ខ្យង ក្តាម លៀស ក្នុង​ឃុំ​កំពង់​លួង ។​
​ទី ៤/. ចំពោះ​ទិដ្ឋភាព​ដី​នៅក្រោម​បង្គោលព្រំ​តំបន់ ៣ ក្នុងស្រុក​ក្រគរ ក៏​នៅតែមាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​បន្ត​អាស្រ័យ​ផល ក្នុង​តំបន់​មួយចំនួន ។ បើទោះបីជា អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន បាន​ណែនាំ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កុំ​ឲ្យ​បន្ត​រាន​ដីព្រៃ និង​ដាំ​ដុះ​បន្តទៀត ។​
​ទី ៥/. ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ពឹង​អាស្រ័យ​ផ្ទាល់​នឹង​របរ​នេសាទ​ជា​ចម្បង និង​ការ​អាស្រ័យ​ផល​បន្តិចបន្តួច ។ ដោយសារ​ជា​រដូវ​ហាមឃាត់​នេសាទ ហើយ​ធនធាន​ជលផល​មានការ​ធ្លាក់ចុះ ការនេសាទ​លក្ខណៈ​គ្រួសារ ជួប​ការលំបាក​ជីវភាព ដែល​បង្ខំ​អោយ​គ្រួសារ​ភាគច្រើន​ធ្វើ​ចំណាកស្រុក ។​
​ជាមួយ​សកម្មភាព​ជួបពិភាក្សា​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី និង​សហគមន៍ ក៏បាន​លើកឡើង​នូវ​បញ្ហា​ប្រឈម និង​សំណូមពរ​មួយចំនួន​ដើម្បី​ឲ្យ​ក្រុម​ប្រតិភូ​របស់​អាជ្ញាធរ​ទន្លេ​សាប ជួយ​សម្របសម្រួល​ជាមួយ​ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ជំនាញ​ពាក់​ព​ន្ធ័​ជួយ​ដោះស្រាយ និង​បន្ត​ទប់ស្កាត់​ចាត់វិធានការ​អោយបាន​មុ​ឺ​ង​ម៉ាត់​ចំពោះ​ភាពអនាធិបតេយ្យ​ទាំង​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​ធនធាន​ជលផល​ហួស​កម្រិត​, ការរំលោភបំពាន​ដីព្រៃ​លិច​ទឹក ។ ក្នុងនោះ ស្នើសុំ​ឲ្យ​មាន​ការបោះ​បង្គោលព្រំ ឲ្យ​បាន​ឆាប់​ក្នុង​តំបន់​បានកំណត់​កាត់​ឆ្វៀល និង​សុំ​ជួយ​គាំទ្រ​គាំពារ​បរិស្ថាន (​បង្គន់​អនាម័យ​, សំរាម​, ការដាំ​ព្រៃ​លិច​ទឹក​) និង​ការផ្គត់ផ្គង់​ទឹកស្អាត​ភូមិ​បណ្តែត​ទឹក ។​
​សូម​ជម្រាបជូន​ថា ៖ អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប គឺជា​សេនាធិការ​ផ្ទាល់​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ដែល​បានកំណត់​បេសកកម្ម​ការងារ​ច្បាស់លាស់​នៅក្នុង​បទដ្ឋាន​គតិយុត្តិ នៃ​ការបង្កើត​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ក្នុងការ​សម្របសម្រួល សម្រាប់​ការគ្រប់គ្រង អភិរក្ស និង​អភិវឌ្ឍន៍​តំបន់​ទន្លេសាប ឲ្យ​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព ។ ការចុះពិនិត្យ និង​ស្វែងយល់​អំពី​ស្ថានភាព​ទូទៅ​នៃ​បឹង​ទន្លេសាប​របស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​មន្ត្រី​ជំនាញ​របស់​អាជ្ញាធរ​ទ​ន្លេ​សាប គឺ​ធ្វើ​ស្របទៅនឹង​តួនាទី​ភារកិច្ច និង​ការទទួលខុសត្រូវ ក្នុង​ការសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ តាមដាន​ត្រួតពិនិត្យ និង​វាយតម្លៃ​លើ​ការអនុវត្ត​គម្រោង​នានា និង​ផ្តល់​អនុសាសន៍​ជូន​រាជរដ្ឋាភិបាល ។ ជាពិសេស ការចូលរួម​លើកកម្ពស់​ប្រសិទ្ធភាព​ដល់​ការអនុវត្ត​គោលនយោបាយ​យុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ច​កោណ​ដំណាក់កាល​ទី​១​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុង​នីតិកាល​ទី ៧ នៃ​រដ្ឋសភា ។