​ទី ២. ជួប​សម្ភាសន៍​ជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ ពី​ស្ថានភាព​ទូទៅ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ជីវភាព​រស់នៅ និង​ធនធាន​នៅក្នុង​តំបន់​។​
​ជាមួយនឹង​សកម្មភាព​នេះដែរ ការសិក្សា​នៅ​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធ​ខាងលើ ទទួលបាន​លទ្ធផល ដូចខាងក្រោម​៖
- សហគមន៍​នេសាទ​មាត់ព្រៃ មាន​ទំហំ​ផ្ទៃដី​អភិរក្ស​ព្រៃ​លិច​ទឹក ប្រមាណ ៤៨៤ ហ​.​ត ។ ព្រៃ​លិច​ទឹក​មានការ​បាត់បង់​ប្រមាណ​ជា ៤​ទៅ ៥ ហ​.​ត ដោយសារ​ភ្លើង​ឆេះ នៅ​ឆ្នាំ​២០១៦ ។​
- សហគមន៍​ធ្លា​អំពិល​-​ថ្មី សព្វថ្ងៃនេះ​មិនមាន​សកម្មភាព​នោះទេ ដោយសារ​បឹង​ព្រះស្តេច ដែលជា​បឹង​អភិរក្ស​របស់ខ្លួន​បាន​គោក​រាក់​អស់​ទៅហើយ ។ សហគមន៍​កំពុង​ពិចារណា ស្នើសុំ បឹង​បាក់​ក្រជីង ទំហំ ៧​ហ​.​ត ដើម្បី​ធ្វើជា​បឹង​អភិរក្ស​ជំនួស​វិញ ។​
​ទី​២. មុខរបរ​សំខាន់ៗ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​តំបន់​សិក្សា​រួមមាន ៖ ធ្វើស្រែ​វស្សា​- ស្រែប្រាំង​ប្រមាណ ៨០%,  ក្រៅពីនេះ​ជា​អ្នកលក់ដូរ​, នេសាទ​នៅ​រដូវ​ទឹក​ដំឡើង​, ចំណាកស្រុក ធ្វើ​សំណង់​, រោងចក្រ​កាត់ដេរ និង​ចិញ្ចឹមសត្វ​គោ ក្របី មាន់ ទា ជាដើម ។​
​ទី​៣. សហគមន៍​បានទទួល​ការចូលរួម​ពី​ដៃគូ​មួយចំនួន ក្នុង​កិច្ចការ​ការពារ អភិរក្ស​ធនធានធម្មជាតិ​រួមមាន ៖ រដ្ឋបាល​ជលផល ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អា​សុ​ី ADB, អង្គការ​អភិវឌ្ឍន៍​នារី​ខ្មែរ និង​អង្គការ មិត្ត​ជនបទ​, អង្គការ​ស្តារ​កម្ពុជា ដោយ​ផ្តោត​សំខាន់​លើស​កម្ម​ភាពចុះ​ល្បាត​ប្រចាំខែ ការបោះបង្គោល​ព្រំដែន​ការពារ ដាំ​កូន​ព្រៃ​លិច​ទឹក ។
​ទី​៤. ធនធាន​ត្រី​ថយចុះ បើ​ប្រៀបធៀប​នឹង ៤-៥​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយនេះ ដោយសារ ការប្រើ​ជី ថ្នាំ​កសិកម្ម ការបាត់បង់​ព្រៃ​លិច​ទឹក​, បទល្មើស​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​ខុសច្បាប់ និង​ការបូមទឹក​ច្រើន​ធ្វើស្រែ​ប្រាំង​ហួស​កម្រិត ។
​សូម​ជម្រាបជូន​ថា : សកម្មភាព​សិក្សា​ស្វែងយល់​ពិគ្រោះ​យោបល់ ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង និង​ចែករំលែក​ការយល់ដឹង​ជាមួយ Environmental Think Tanks និង​សម្របសម្រួល​ទំនាក់ ទំនង​បណ្តាញ​ការងារ Think Tanks ។​
​មាន​គោលបំណង​ដើម្បី :
- ពិគ្រោះ​យោបល់ និង​សិក្សា​ស្វែងយល់ ដើម្បី​ប្រមូល​ចងក្រង​រាល់​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការគ្រប់គ្រង អភិរក្ស និង​អភិវឌ្ឍន៍​ធនធាន​កម្រ​បឹង​ទន្លេសាប ។
- ចែករំលែក​ការយល់ដឹង​ពី​ហេតុផល​ប៉ះពាល់ និង​ការផ្តួចផ្តើម​គំនិត​ក្នុងការ​ការពារ​ធនធាន​កម្រ​នៃ​បឹង​ទន្លេសាប ។​
- ចងក្រង​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ Environmental Think Tanks ក្នុង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ ការចែករំលែក​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ក្នុងការ​ចូលរួម​ដល់​ការគ្រប់គ្រង អភិរក្ស និង​អភិ វឌ្ឍន៍​ធនធាន​កម្រ​បឹង​ទន្លេសាប ។