នៅថ្ងៃចន្ទ ៤កើត ខែភទ្របទ ដល់ ថ្ងៃសុក្រ ៨កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៨ ដល់ ២២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមការងារមន្ត្រីនាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យការធ្វើអាជីវកម្ម និងអភិរក្ស ដឹកនាំ ដោយ លោក លឹម វុទ្ធី អនុប្រធាននាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យការធ្វើអាជីវកម្ម និងអភិរក្ស បានចុះធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពបញ្ជីសារពើភ័ណ្ឌឧបករណ៍ នេសាទ នៅក្នុងតំបន់បឹងទន្លេសាបក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តសៀមរាប។ ការចុះសិក្សានេះ ក្រុមការងារបានធ្វើលើ ៖
១. ជួបជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី និងជំនាញ ជលផលដើម្បីពិភាក្សាស្វែងយល់អំពីឧបករណ៍នេសាទ
២. សម្ភាសន៍អ្នកនេសាទនៅតាមតំបន់សិក្សា ដើម្បីយកព័ត៌មានពីឧបករណ៍នេសាទ។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពក្រុមការងារចុះសិក្សានៅតំបន់ពាក់ព័ន្ធខាងលើជាលទ្ធផលឃើញថា ៖
១. រកឃើញឧបករណ៍នេសាទសរុបចំនួន ១៦ ប្រភេទ ក្នុងនោះឧបករណ៍នេសាទលក្ខណៈគ្រួសារមានចំនួន ០៩ ប្រភេទ និងឧបករណ៍នេសាទខុសច្បាប់មានចំនួន ០៧ ប្រភេទ
២. ឧបករណ៍នេសាទដែលបើប្រាស់ច្រើនជាងគេក្នុងខែកញ្ញានេះមានដូចជាសៃយ៉ឺន មងរាយ សំណាញ់ កន្សុំ សន្ទូចរនង និងឧបករណ៍បរណរ៉ាវ
សូមជម្រាបជូនថាៈ សកម្មភាពចុះធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពបញ្ជីសារពើភ័ណ្ឌឧបករណ៍នេសាទបឹងទន្លេសាបនៅក្នុងភូមិសាស្ត្រតំបន់បឹងទន្លេសាបក្នុងខេត្តសៀមរាប គឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពសំខាន់ៗជាច្រើន ដែលត្រូវបានអនុម័តដាក់ឱ្យអនុវត្ត នៅក្នុងផែនការសកម្មភាពប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប។
-ពិពណ៌នា ស្វែងយល់ និងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពបញ្ជីសារពើភ័ណ្ឌឧបករណ៍ នេសាទក្នុងតំបន់ទន្លេសាប
-ធ្វើជាសៀវភៅរូបភាព (Catalogue) ឧបករណ៍នេសាទ ។