នៅថ្ងៃពុធ ១៣រោច ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ១៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមការងារមន្ត្រីនាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យការធ្វើអាជីវកម្ម និងអភិរក្ស ដឹកនាំដោយលោក សុខ រ៉ាយ៉ុង ប្រធានការិយាល័យអភិរក្ស បានបន្តចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវអំពីបម្រែបម្រួលបរិស្ថាន និងធនធានជលផលក្នុងតំបន់រ៉ាមសារស្ទឹងសែន ស្ថិតនៅក្នុងឃុំផាត់សណ្តាយ ស្រុកកំពង់ស្វាយ ខេត្តកំពង់ធំ។
ការចុះសិក្សានេះក្រុមការងារស្រាវជ្រាវបានធ្វើការជាមួយ ៖
១/. ជួបសម្ភាសន៍ជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី មន្ត្រីបរិស្ថាន ដើម្បីដឹងពីបម្រែបម្រួលស្ថានភាពបរិស្ថាន ធនធានជលផល មូលហេតុនៃបម្រែបម្រួលទាំងនេះ និងស្ថានភាពនៃការតាំងលំនៅឋានរបស់ប្រជាជន។
២/. ជួបសម្ភាសន៍ជាមួយប្រជានេសាទ ដើម្បីយល់ដឹងពីបរិមាណផលនេសាទ បម្រែបម្រួលផលនេសាទ និងបញ្ហាបទល្មើស។
៣/. ចុះពិនិត្យ និងអង្កេតផ្ទាល់ពីស្ថានភាពទូទៅ និងស្ថានភាពជលសាស្ត្រនៃតំបន់រ៉ាមសារស្ទឹងសែន។
# ជាមួយនឹងសកម្មភាពនេះផងដែរក្រុមការងារមន្ត្រីចុះសិក្សានៅតំបន់ពាក់ព័ន្ធខាងលើ ជាលទ្ធផលបថមឃើញថា ៖
ទី១/.ស្ថានភាពទឹកទន្លេក្នុងឆ្នាំនេះមានលក្ខណះឡើងយឺត បើគិតក្នុងអំឡុងខែ កញ្ញានេះដូចគ្នាទឹកមានកំពស់ទាបជាងឆ្នាំ២០២២ ប្រមាណ១.៣ ម៉ែត្រ។ទី២/. ប្រជាជននៅក្នុងតំបន់នេះ៩០ ភាគរយ ប្រកបរបរនេសាទ ការតាំងទីលំនៅភាគច្រើននៅតាមដងស្ទឹងសែន ហើយប្រជាជន៤០ ភាគរយ តាំងទីលំនៅលើទឹកជាអចិន្ត្រៃយ៍ និង៦០ ភាគរយ តាំងទីលំនៅ៦ខែ លើទឹក និង៦ខែ លើគោក។
ទី៣/. ក្នុងតំបន់រ៉ាមសារស្ទឹងសែននាប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះបញ្ហាអាកាសធាតុមានការប្រែប្រួលខ្លាំងដូចជា ការកើនឡើងកំដៅ ទឹកកង្វក់ បញ្ហាខ្យល់ព្យុះ ឬខ្យល់កន្ត្រាក់តែងកើតមានជាញឹកញាប់។
ទី៤/. បរិមាណផលនេសាទនៅរដូវបិទនេសាទក្នុងឆ្នាំនេះមានការធ្លាក់ចុះបើប្រៀបធៀបជាមួយឆ្នាំ២០២១ និងឆ្នាំ២០២២(ឆ្នាំនេះទឹកស្អុយ)។
ទី៥/. តាមការពិនិត្យជាក់ស្តែងឃើញថានៅក្នុងតំបន់នេះកន្លែងដែលធ្លាប់មានភ្លើងឆេះព្រៃឥឡូវមានការដុះព្រៃលិចទឹកឡើងវិញពិសេសដើមត្រែង និងបន្លាយួន។
# សូមជម្រាបជូនថា៖ សកម្មភាពចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវអំពីបម្រែបម្រួលបរិស្ថាន និងធនធានជលផលក្នុងតំបន់រ៉ាមសារស្ទឹងសែន ខេត្តកំពង់ធំ គឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពសំខាន់ៗជាច្រើន ដែលត្រូវបានអនុម័តដាក់ឲ្យអនុវត្តនៅក្នុងផែនការសកម្មភាពប្រចាំឆ្នាំ ២០២៣ របស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប ។ សកម្មភាពខាងលើនេះមានគោលបំណង៖