២/. ជួប​សម្ភាសន៍​ជាមួយ​ប្រជា​នេសាទ ដើម្បី​យល់ដឹង​ពី​បរិមាណ​ផល​នេសាទ បម្រែបម្រួល​ផល​នេសាទ និង​បញ្ហា​បទល្មើស​។
៣/. ចុះ​ពិនិត្យ និង​អង្កេត​ផ្ទាល់​ពី​ស្ថានភាព​ទូទៅ និង​ស្ថានភាព​ជល​សាស្ត្រ​នៃ​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន​។​
# ជាមួយនឹង​សកម្មភាព​នេះ​ផងដែរ​ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​ចុះ​សិក្សា​នៅ​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធ​ខាងលើ ជា​លទ្ធផល​បថ​ម​ឃើញថា ៖
​ទី​១/.ស្ថានភាព​ទឹកទន្លេ​ក្នុងឆ្នាំនេះ​មាន​លក្ខ​ណះ​ឡើង​យឺត បើ​គិត​ក្នុងអំឡុង​ខែ កញ្ញា​នេះ​ដូចគ្នា​ទឹក​មាន​កំពស់​ទាប​ជាង​ឆ្នាំ​២០២២ ប្រមាណ​១.៣ ម៉ែត្រ​។ទី​២/. ប្រជាជន​នៅក្នុង​តំបន់​នេះ​៩០ ភាគរយ ប្រកប​របរ​នេសាទ ការតាំង​ទីលំនៅ​ភាគច្រើន​នៅតាម​ដងស្ទឹង​សែន ហើយ​ប្រជាជន​៤០ ភាគរយ តាំងទី​លំនៅ​លើ​ទឹកជា​អចិន្ត្រៃយ៍ និង​៦០ ភាគរយ តាំងទី​លំនៅ​៦​ខែ លើទឹក និង​៦​ខែ លើគោក​។
​ទី​៣/. ក្នុង​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន​នា​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយនេះ​បញ្ហា​អាកាសធាតុ​មានការ​ប្រែប្រួល​ខ្លាំង​ដូចជា ការកើនឡើង​កំដៅ ទឹក​កង្វក់ បញ្ហា​ខ្យល់ព្យុះ ឬ​ខ្យល់​កន្ត្រាក់​តែង​កើតមាន​ជា​ញឹកញាប់​។
​ទី​៤/. បរិមាណ​ផល​នេសាទ​នៅ​រដូវ​បិទ​នេសាទ​ក្នុងឆ្នាំនេះ​មានការ​ធ្លាក់​ចុះបើ​ប្រៀបធៀប​ជាមួយ​ឆ្នាំ​២០២១ និង​ឆ្នាំ​២០២២(​ឆ្នាំនេះ​ទឹកស្អុយ​)​។
​ទី​៥/. តាម​ការពិនិត្យ​ជាក់ស្តែង​ឃើញថា​នៅក្នុង​តំបន់​នេះ​កន្លែង​ដែល​ធ្លាប់មាន​ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​ឥឡូវ​មានការ​ដុះ​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ឡើងវិញ​ពិសេស​ដើម​ត្រែង និង​បន្លា​យួន​។​
# សូម​ជម្រាបជូន​ថា​៖ សកម្ម​ភាពចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​អំពី​បម្រែបម្រួល​បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ជលផល​ក្នុង​តំបន់​រ៉ា​ម​សារ​ស្ទឹងសែន ខេត្តកំពង់ធំ គឺជា​សកម្មភាព​មួយ​ក្នុងចំណោម​សកម្មភាព​សំខាន់ៗ​ជាច្រើន ដែល​ត្រូវ​បានអនុម័ត​ដាក់​ឲ្យ​អនុវត្ត​នៅក្នុង​ផែនការ​សកម្មភាព​ប្រចាំឆ្នាំ ២០២៣ របស់​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ។ សកម្មភាព​ខាងលើនេះ​មាន​គោលបំណង​៖