- ទី១ ពិនិត្យពីស្ថានភាពកម្រិតទឹកបឹងទន្លេសាប និងវាលទំនាបព្រៃលិចទឹក
- ទី២ ពិនិត្យស្ថានភាពដែនព្រៃលិចទឹកក្នុងតំបន់ ៣ និងតំបន់បានកាត់ឆ្វៀលចេញទុកសម្រាប់លំនៅដ្ឋាន និងអាស្រ័យផលរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ
- ទី៣ ពិនិត្យមើលស្ថានភាពលើផ្ទៃទឹកបឹងក្នុងរដូវហាមឃាត់
- ទី៤ ពិភាក្សាជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី និងសហគមន៍ អំពីជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋពឹងអាស្រ័យនឹងធនធានបឹងទន្លេសាប រួមជាមួយបញ្ហាប្រឈម តម្រូវការ លើដំណោះស្រាយនៃការដាក់ចេញគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការកាត់ឆ្វៀលដីទុកជូនជាលំនៅដ្ឋាន តំបន់អាស្រ័យផល និងតំបន់ការពារ ។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពចុះរបស់ក្រុមមន្ត្រីប្រតិភូ របស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប នៅតំបន់ពាក់ព័ន្ធខាងលើ ជាលទ្ធផលឃើញថា ៖
ទី ១/. ទឹកបានឡើងលិចតំបន់ព្រៃលិចទឹក (តំបន់ ៣) ប្រមាណជា 30% ទៅ ៤០% ហើយកម្រិតកម្ពស់ទឹកមានសភាពទាបបើធៀបនឹងកម្រឹតកម្ពស់ទឹកក្នុងខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ។
(សូមបញ្ជាក់ថា ៖ កំពស់ទឹកបឹងទន្លេសាបស្ថានីយ៍កំពង់លួង នៅឆ្នាំ២០២២ =៦.០៥ម និងឆ្នាំ ២០២៣= ៤.៦៦ម តែឆ្នាំ២០២៣ ខ្ពស់ជាងឆ្នាំ ២០២១=៣.៤៧ម នៅថ្ងៃ ៩ ខែកញ្ញា ដូចគ្នា) ។
ទី ២/. អាជ្ញាធរដែនដី, សហគមន៍, និងប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបាននិងកំពុងតាំងទីលំនៅ និងអាស្រ័យផលក្នុងតំបន់ហាមឃាត់ (តំបន់ ៣) បានសាទរ និងអរគុណជាអនេកប្បការក្នុងការដោះស្រាយគោនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលបានគិតគូរចំពោះប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងតំបន់បឹងទន្លេសាប,
ទី ៣/. បទល្មើសនៅលើផ្ទៃបឹងទន្លេសាបក្នុងរដូវហាមឃាត់នៅតាមតំបន់ព្រៃទំនាបលិចទឹកក្នុងតំបន់ខាងលើ ត្រូវបានកាត់បន្ថយ បើធៀបនឹងរដូវកាលឆ្នាំកន្លងទៅ, គឺគ្រាន់តែមានកានេសាទជាលក្ខណៈគ្រួសារ,
ទី ៤/. ចំពោះទិដ្ឋភាពដីនៅក្រោមបង្គោលព្រំតំបន់ ៣ ស្ថិតក្នុងទីតាំងមួយចំនួន នៃស្រុកបរិបូរណ៍ ប្រជាពលរដ្ឋនៅតែបន្តអាស្រ័យផលក្នុងតំបន់ហាមឃាត់ជាដែនដីព្រៃលិចទឹក ដែលបានកំណត់ក្នុងអនុក្រឹត្យ
ទី ៥/. ជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ពឹងអាស្រ័យជាចម្បងរបរនេសាទ និងការធ្វើស្រែចំការនៅលើដីអាស្រ័យផល ហើយក៏មានការរីករាយជាមួយទិន្នផល និងតម្លៃស្រូវក្នុងរដូវប្រមូលផលឆ្នាំនេះ ។
ក្នុងសកម្មភាពជួបពិភាក្សាជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី និងសហគមន៍ ក៏បានលើកឡើងនូវបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន និងសំណូមពរអោយក្រុមប្រតិភូ របស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប ជួយសម្របសម្រួលជាមួយក្រសួងស្ថាប័នជំនាញថ្នាក់ជាតិ និងអាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ឆ្នាំង និងខេត្តកំពង់ធំ ជួយពន្លឿននូវការស្នើសុំរបស់អាជ្ញាធរ និងប្រជាពលរដ្ឋនៃឃុំផ្លូវទូក និងឃុំផាត់សណ្តាយ ពាក់ព័ន្ធនឹងតំបន់កាត់ឆ្វៀល សម្រាប់លំនៅដ្ឋាន និងទីតាំងអាស្រ័យផល បើទោះបីជាត្រូវបានកំណត់និងអនុម័តក្នុងអនុក្រឹត្យរួចហើយក៏ដោយ ។
សូមជម្រាបជូនថា ៖ អាជ្ញាធរទន្លេសាប គឺជាសេនាធិការផ្ទាល់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលបានកំណត់បេសកកម្មការងារច្បាស់លាស់នៅក្នុងបទដ្ឋានគតិយុត្តិ នៃការបង្កើតអាជ្ញាធរទន្លេសាប ក្នុងការសម្របសម្រួល សម្រាប់ការគ្រប់គ្រង អភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ទន្លេសាប ឲ្យប្រកបដោយចីរភាព ។ ការចុះពិនិត្យ និងស្វែងយល់អំពីស្ថានភាពទូទៅនៃបឹងទន្លេសាបរបស់មន្ត្រីថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីជំនាញរបស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប គឺធ្វើស្របទៅនឹងតួនាទីភារកិច្ច និងការទទួលខុសត្រូវ ក្នុងការសិក្សាស្រាវជ្រាវ តាមដានត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃលើការអនុវត្តគម្រោងនានា និងផ្តល់អនុសាសន៍ជូនរាជរដ្ឋាភិបាល ។ ជាពិសេស ការចូលរួមលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពដល់ការអនុវត្តគោលនយោបាយយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងនីតិកាលទី ៧ នៃរដ្ឋសភា ។