ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៤រោច ដល់ថ្ងៃអាទិត្យ ៧រោច ខែពិសាខ ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ព.ស ២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ១៩ ដល់ថ្ងៃទី ២២ ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២២ ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យ លឹម ពុយ អនុប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាប ទទួលបន្ទុកការងារបច្ចេកទេស និងសហការី សហការជាមួយរដ្ឋបាលជលផល មន្ទីរបរិស្ថាន អាជ្ញាធរដែនដីគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ និងកងកម្លាំង បានចុះពិនិត្យទិដ្ឋភាពជាក់ស្តែងលើស្ថានភាពស្ទឹងស្ទោង ព្រមទាំងសិក្សាតាមដានលើធនធានត្រី និងសិប្បីសត្វនៅតំបន់បឹងទន្លេឆ្មារ នៃខេត្តកំពង់ធំ ។
ជាលទ្ធផលបឋម ៖
- នៅថ្ងៃទី ២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២២ កម្ពស់ទឹកនៅបឹងទន្លេសាបនៅស្ថានីយជលសាស្ត្រស្វ័យប្រវត្តិកំពង់លួងមានប្រមាណ 1.10 m ចំណែកកម្ពស់ទឹកនៅបឹងទន្លេឆ្មារ មានជាមធ្យម 1.20 m សីតុណ្ហភាព 31 oC និង Conductivity មាន 50 S/cm, pH មានតម្លៃ 7.1 និងកម្រិតអុកស៊ីសែន មានចំនួន 5.2 mg/l ។
- ស្ថានភាពទឹកស្ទឹងស្ទោង ដែលចាប់ផ្តើមមានជំនន់ដោយទឹកភ្លៀង មានកម្ពស់មធ្យមប្រមាណ 1.8 m ។
- ស្ថានភាពលើធនធានត្រីនៅខែ ឧសភា ឆ្នាំ ២០២២ ក្រោយពីបឹងទន្លេឆ្មារនារដូវប្រាំងឆ្នាំ ២០២០ ដែលមានជម្រៅទឹកតែប្រមាណ 0.20 m ហើយធនធានត្រីមានភាពខ្សត់ខ្សោយជាទីបំផុតនៅក្នុងបឹង ក្រុមការងារបានចុះស្រង់ប្រភេទត្រីប្រមាណ 23 ប្រភេទ ក្នុងនោះប្រភេទត្រីដែលមានភាពសម្បូរច្រើនជាងគេ មាន ត្រីកញ្ចុះ, ត្រីរៀលតុប, ត្រីច្រកែង, ត្រីឆ្ពិន, ត្រីឆ្លាំង និងត្រីកំភ្លាញភ្លុក។ ចំណែកឯប្រភេទត្រីដែលមានទំហំលើសពី 2០ Cm មាន ត្រីឆ្កោក ត្រីស្លាត ត្រីឆ្ពិន ត្រីឆ្លាំង ត្រីប្រា ត្រីអណ្តែង និងត្រីរ៉ស់ ។
- ក្រុមការងារបានសិក្សាតាមដានលើសិប្បីសត្វជាពិសេស លៀស (Corbicula spp.) លើការបន្តពូជ និងការលូតលាស់ ។
ការសិក្សាតាមដានលើធនធានត្រី សិប្បីសត្វ និងគុណភាពទឹកនៃបឹងទន្លេឆ្មារ នឹងបន្តរហូតដល់ឆ្នាំ 2023 ។