កិច្ចសម្ភាសន៍​ជាមួយ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ទូរទស្សន៍​ជាតិ​កម្ពុជា ក្រោម​ប្រធានបទ​ស្តីអំពី "​ទិវា​ពិភពលោក​ទឹក និង​ឧតុនិយម ២២ មីនា ២០២២
​ដោយមាន​ការអនុញ្ញាត​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ពី​ឯកឧត្តម លឹម គានហោ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម  និង​ជា​ប្រធាន​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ចន្ទ ៥​កើត ខែផល្គុន ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រី​ស័ក ព​.​ស ២៥៦៥ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ០៧ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២២ ឯកឧត្តម ម៉ៅ ហាក់ អនុប្រធាន​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បានធ្វើ​កិច្ចសម្ភាសន៍​ជាមួយ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ទូរទស្សន៍​ជាតិ​កម្ពុជា ក្រោម​ប្រធានបទ​ស្តីអំពី "​ទិវា​ពិភពលោក​ទឹក និង​ឧតុនិយម ២២ មីនា ២០២២ ។​
​ក្នុង​កិច្ចសម្ភាសន៍​នេះ ឯកឧត្តម ម៉ៅ ហាក់ បាន​ជម្រាបជូន​នូវ ៖
១. អំពី​ប្រធានបទ​ទិវា​ពិភពលោក​ទឹក សម្រាប់​ឆ្នាំ ២០២២ គឺ "​ទឹក​ក្រោម​ដី គឺ​ទឹក​ដែល​មើលមិនឃើញ តែ​អាច​មើលឃើញ​" ។ ទិវា​ពិភពលោក​ទឹក គឺជា​ការចូលរួម​ជា​សកល​របស់​អ្នកជំនាញ​ផ្នែក​ទឹក និង​ឧតុនិយម ដោយ​លើកឡើង​នូវ​ប្រធានបទ​សំខាន់ៗ សម្រាប់​ផ្តល់​ជា​ទស្សនៈ​លើ​បញ្ហា​ទឹក និង​ឧតុនិយម​ដើម្បី​ជា​មូលដ្ឋាន​លើ​ការសិក្សា ស្រាវជ្រាវ និង​ផ្តល់​ជា​អនុសាសន៍​។
២. ស្ថានភាព​ទឹក និង​ឧតុនិយម​នៅលើ​ពិភពលោក​នាពេល​បច្ចុប្បន្ន និង​បាតុភូត​ដែល​អាច​កើតឡើង​។ ការ​កើន​កំដៅ​ភពផែនដី ដែលជា​កក្តា​ចម្បង​នៃ​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ ។
៣. ស្ថានភាព​អាកាសធាតុ​នៅ​កម្ពុជា​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២២ និង​ការត្រៀមខ្លួន​របស់​ប្រជាកសិករ សម្រាប់​ការងារ​បង្កបង្កើត​ផល និង​ការត្រៀម​បង្ការ​ដើម្បី​ឆ្លើយតប​ទៅនឹង​គ្រោះធម្មជាតិ​ដែល​អាច​កើតមានឡើង ជាយថាហេតុ ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​អាកាសធាតុ ។
៤-​ស​មិ្ធ​ផល​សំខាន់ៗ​លេ​ី​វិស័យ​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម​នៅ​កម្ពុជា​។​
៥-​ការចូលរួម​អបអរសាទរ ទិវា​ពិភពលោក​ទឹក និង​ឧតុនិយម​។