សកម្មភាព​សិក្សា​ពី​បច្ចុប្បន្នភាព​ធនធាន​ជលផល និង​ការប្រើប្រាស់​ធនធាន​ទាំងនោះ ក្នុង​វារីវប្បកម្ម​នៅ​តំបន់​អាង​ស្ទឹង នៃ​បឹង​ទន្លេសាប
​ថ្ងៃ​សុក្រ ១​រោច ខែអស្សុជ ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រី​ស័ក ព​.​ស​.២៥៦៥ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ២២ ខែ តុលា ឆ្នាំ​២០២១ លោក វិ​ន ប៊ុន​ពៅ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ បាន​ដឹកនាំ​ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ចុះ​សិក្សា​ពី​បច្ចុប្បន្នភាព​ធនធាន​ជលផល និង​ការប្រើប្រាស់​ធនធាន​ទាំងនោះ  ក្នុង​វារីវប្បកម្ម​នៅ​តំបន់​អាង​ស្ទឹង នៃ​បឹង​ទន្លេសាប ក្នុង​ខេត្តកណ្តាល និង​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​។​
​គោលបំណង​សិក្សា​រួមមាន  ៖
១.​សិក្សា​ធនធាន​ជលផល​លើ​លក្ខណៈ​ជីវសាស្ត្រ​ត្រី និង​ជីវសាស្ត្រ​ផ្សេងទៀត​ក្រៅពី​ត្រី ព្រមទាំង​សិក្សា​លើ​ផល​ចាប់​ទៅតាម​ប្រភេទ​ឧបករណ៍​នេសាទ  ។
២.​បន្ដ​ពិនិត្យ និង​វាយតម្លៃ​សមាសភាព​ប្រភេទ​ធនធាន​ជលផល​សម្រាប់​វារីវប្បកម្ម ដូចជា  សម្រាប់ ចំណី​ត្រី និង​ចំណី​ក្រពើ ជាដើម  ។
៣.​បន្ដ​វាយតម្លៃ​លើ​សមាសភាព​ប្រភេទ​ត្រី​នុយ មួយចំនួន  ដែល​អាច​ក្លាយទៅជា​ប្រភេទ​ត្រី​ធំ​បាន ។
៤.​បន្ដ​ការតាមដាន​លើ​ការវិវត្ត​ស​ន្ទ​ស្សន៍​របស់​កន្សោមពង​ធនធាន​ជលផល  ដើម្បី​ស្វែងយល់​ពី​ការបង្ក​កំណើត  ។
៥.​បន្ត​សិក្សា​ទីជម្រក​ធនធាន​ជលផល  នៅក្នុង​តំបន់​អាង​ស្ទឹង នៃ​បឹង​ទន្លេសាប ទាំង​នៅ​រដូវប្រាំង និង​នៅ​រដូវវស្សា  ព្រមទាំង​រៀបចំ​ផែនទី​ទីតាំង​ជម្រក​ធនធាន​ជលផល  ។
៦.​ចងក្រង​សៀវភៅ និង​រៀបចំ​របាយការណ៍​បឋម នៃ​ប្រភេទ​ធនធាន​ត្រី និង​ធនធាន​ពាក់ព័ន្ធ​នៅក្នុង​តំបន់​អាង​ស្ទឹង​នៃ​បឹង​ទន្លេសាប ។​