កិច្ចប្រជុំ​ពិគ្រោះ​យោបល់​ថ្នាក់ជាតិ ស្តីពី គម្រោង​សិក្សា​ក្រោម​កម្មវិធី​និរន្ត​ភាព​វា​រី​អគ្គស​នី ​របស់​គណៈកម្មការ​ទ​ន្លេ​មេគង្គ​
​កាលពី​ថ្ងៃទី ២៤-២៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០១៤ ឯកឧត្តម ខូវ មាស អគ្គលេខាធិការរង នៃ​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​ពិគ្រោះ​យោបល់​ថ្នាក់ជាតិ ស្តីពី កម្មវិធី​និរន្ត​ភាព​វា​រី​អគ្គស​នី​របស់​គណៈកម្មការ​ទ​ន្លេ​មេគង្គ (Initiative for Sustainable Hydropower-ISH) ដែល​រៀបចំឡើង​ដោយ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​ទន្លេមេគង្គ​កម្ពុជា នៅ​ទី​រួម​ខេត្តសៀមរាប ក្រោម​អធិបតីភាព ឯកឧត្តម តែ ណា​វុ​ធ អគ្គលេខាធិការ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​ទន្លេមេគង្គ​កម្ពុជា ។ កិច្ចប្រជុំ​ពិភាក្សា​នេះ គឺ​ផ្តោតលើ​ចំនុច​បី​សំខាន់ៗ រួមមាន ៖
១.  ការធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​ព័ត៌មាន​គោល​ផ្នែក​បរិស្ថាន សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម សម្រាប់​ការរៀបចំ​ផែនការ​វា​រី​អគ្គស​នី​
២.​    ​ការកំណត់​អនុ​អាង​ដែលមាន​សារៈសំខាន់​ផ្នែក​អេកូឡូស៊ី ដើម្បី​ជួយ​ដល់​ការរៀបចំ​ផែនការ និង​ការអភិវឌ្ឍ ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​ផ្នែក​វា​រី​អគ្គស​នី​នៅលើ​ដៃទន្លេ និង​
៣.​    ​ការរៀបចំ​គោលការណ៍​ណែនាំ ស្តីពី​ការវាយតម្លៃ​ពហុ​បំណង​នៃ​គម្រោង​វា​រី​អគ្គស​នី​ ​កិច្ចប្រជុំ​ពិភាក្សាបានលើក ឡើង​ផងដែរ អំពី​សមាសភាគ​នានា​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​កម្មវិធី​និរន្តរភាព​វា​រី​អគ្គិសនី (ISH11) ដូចជា ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី គម្រោង​នៃ​ការសិក្សា​អំពី​សេដ្ឋកិច្ចសង្គម គុណភាព​ទឹក កំនក​កករ របប​ជលសា​ស្ត្រ វិស័យ​ជលផល និង​ការធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរឡើង​នូវ​ព័ត៌មាន​ដែល​ចាំបាច់​មួយចំនួនទៀត សម្រាប់​ការរៀបចំ​ផែនការ​វា​រី​អគ្គិសនី​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព ដែលជា​មូលដ្ឋាន​សំខាន់​ក្នុងការ​ប្រើប្រាស់​ព័ត៌មាន​សម្រាប់​រួមចំណែក​ក្នុងការ​កាត់បន្ថយ​ផលប៉ះពាល់​ផ្សេងៗ ដែល​បណ្តាលមកពី​គម្រោង​អភិវឌ្ឍ​វា​រី​អគ្គស​នី នៅតាម​ដង​ទន្លេមេគង្គ និង​អន្តរ​តំបន់​។​