ខេត្តកំពង់ធំ៖ ថ្ងៃអង្គារ ២ កើត ដល់ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៤ កើត ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ព.ស ២៥៦៥ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ១១ ដល់ថ្ងៃទី ១២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ ក្រុមការងារមន្ត្រីបច្ចេកទេស នៃនាយកដ្ឋាននីតិកម្ម និងផ្សព្វផ្សាយ បានបន្តចុះសិក្សាពីប្រសិទ្ធភាព នៃការចូលរួមពីសហគមន៍នេសាទក្នុងការ អនុវត្តទៅលើការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ ជំហាន២ ជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងសហគមន៍នេសាទក្បាលស្ទឹង ស្ថិតក្នុងភូមិសាស្ត្រ ឃុំចំណាក្រោម ស្រុកស្ទោង និងសហគមន៍នេសាទ អភិវឌ្ឍន៍ព្រែកកំពង់ចាម ស្ថិតក្នុងភូមិសាស្ត្រ ឃុំបារាយណ៍ ស្រុកបារាយណ៍ ខេត្តកំពង់ធំ។
ការសិក្សានេះ ដើម្បីស្វែងយល់ពីដំណើរការនៃការគ្រប់គ្រង ការពារ និងការអភិរក្ស បញ្ហាប្រឈមដែលកំពុងកើតមានឡើងក្នុងសហគមន៍ រួមទាំងយន្តការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានា ក្នុងការការពារ អភិរក្សធនធានធម្មជាតិក្នុងដែនសហគមន៍នេសាទទាំងពីរប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
ការសិក្សា បានបង្ហាញឲ្យឃើញពីភាពប្រឈមមួយចំនួន ដែលបាន និងកំពុងជះឥទ្ធិពលដល់ដំណើរការបំពេញតួនាទី ភារកិច្ច ការងារប្រចាំថ្ងៃរបស់សហគមន៍នេសាទទាំងពីរ ក្នុងកិច្ចការការពារ គ្រប់គ្រង អភិរក្សធនធានធម្មជាតិ ក្នុងតំបន់ រួមមាន៖
- បញ្ហាការរីករាលដាលនៃជម្ងឺកូវីត-១៩ ជាហេតុនាំឲ្យមានភាពអសកម្ម លើការអនុត្តការងារប្រចាំថ្ងៃ ជាពិសេស ការយាមល្បាតក្នុងតំបន់អភិរក្ស
- សហគមន៍នេសាទទាំងពីរ មិនទាន់បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពលើផែនការគ្រប់គ្រងសហគមន៍ឡើងវិញ ដែលធ្វើឲ្យមានភាពចន្លោះប្រហោង ក្នុងការដឹកនាំ គ្រប់គ្រង ការពារ និងអភិរក្ស
- គណកម្មការសហគមន៍ ទទួលបានការបណ្ដុះបណ្ដាលកសាងសមត្ថភាព និងការគាំទ្រ បច្ចេកទេស ធនធានថវិកានៅមានកម្រិត សម្រាប់ដំណើរការការងារប្រចាំថ្ងៃ
- ការអនុវត្តការងារជូបការលំបាក ដោយសារសមាជិកគណកម្មការសហគមន៍ទាំងពីរ បានផុតអាណត្តិ ហើយពុំទាន់មានការរៀបចំបោះឆ្នោតជ្រើសរើសគណ:កម្មការសហគមន៍ថ្មី ស្របទៅតាមអាណត្តិ (៥ឆ្នាំ)
- សមាជិកគណកម្មការសហគមន៍មានកង្វះខាតលើតម្រូវចាំបាច់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ ពួកគេមួយចំនួនបោះបង់បង់ចោលការងារស្នូល ទៅរកការងារផ្សេងៗ ដើម្បីបង្កើនចំណូលទ្រទ្រង់ជីវភាពគ្រួសារ
- ការទប់ស្កាត់បទល្មើសនេសាទ និងការទន្ទ្រានដីព្រៃលិចទឹក ក្នុងដែនសហគមន៍ពុំសូវមានប្រសិទ្ធភាព ក៏ព្រោះ កង្វះមធ្យោបាយធ្វើដំណើរ (ទូក-បាឡា) ធនធានថវិកា និងកិច្ចសហការចុះអន្តរាគមន៍មិនទាន់ពេលវេលា៕