សកម្មភាព​សិក្សា​ពី​ប្រសិទ្ធភាព​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​និង​ស្វែងយល់​ពី​យន្តការ​ដោះស្រាយ​វិវាទ​លើ​ការទាញយក​ផលប្រយោជន៍​លើ​ការប្រើប្រាស់​ធនធានធម្មជាតិ​នៅ​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប
ខេត្តកំពង់ធំ​: ថ្ងៃ​ពុធ ៥​កើត ដល់​ថ្ងៃ​សុក្រ ៧​កើត ខែ​ទុតិយាសាឍ ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រី​ស័ក ព​.​ស ២៥៦៥ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី​១៤ ដល់​ថ្ងៃទី​១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២១ លោក លឹម ហេង អនុប្រធាននាយកដ្ឋាន​នីតិកម្ម និង​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស បាន​ចុះ​អនុវត្ត​សកម្មភាព​សិក្សា​ពី​ប្រសិទ្ធភាព​ការអនុវត្ត​ច្បាប់ និង​ស្វែងយល់​ពី​យន្តការ​ដោះស្រាយ​វិវាទ​លើ​ការទាញយក​ផលប្រយោជន៍​លើ​ការប្រើប្រាស់​ធនធានធម្មជាតិ​នៅ​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប របស់​សហគមន៍​បឹង​រំពេរ ស្ថិតក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ឃុំ​តាំងក្រសាំង ស្រុក​សន្ទុក ខេត្តកំពង់ធំ ។​
​ការសិក្សា​នេះ ដើម្បី​ស្វែ​យល់​ពី​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​ការអនុវត្ត​ច្បាប់ និង​បញ្ហា​ប្រឈម ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​មានការ​រាំងស្ទះ​ដល់​ដំណើរការ​ការពារ​ធន​ធាន​ធម្មជាតិ និង​ការគ្រប់គ្រង​ក្នុង​សហគមន៍ រួមទាំង​វិធីសាស្ត្រ​គន្លឹះ​ក្នុងការ​ដោះស្រាយ​វិវាទ​នៅក្នុង​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន ។
​ក្រុមការងារ​បានធ្វើកា​រ​ប្រមូល​ទិន្នន័យ ព័ត៌មាន​ពី​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ឃុំ​តាំងក្រសាំង គ​ណះ​កម្ម​ការ​សហគមន៍ និង​ប្រជា​នេសាទ ។ ជា​លទ្ធផល​បឋម​បានបង្ហាញ​ឲ្យ​ឃើ​ថា​:
- ប្រសិទ្ធភាព​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​នៅមានកម្រិត ដោយ​អនុវត្ត​មិនទាន់បាន​ល្អប្រសើរ​នៅឡើយ​លើ​ការគ្រប់គ្រង ការពារ និង​អភិរក្ស ធនធាន​ជលផល និង​ធនធានធម្មជាតិ​
- ការដោះស្រាយ​បញ្ហា​បទល្មើស​នេសាទ​កើតឡើង​នៅក្នុង​តំបន់ ភាគច្រើន​មាន​លក្ខណៈ​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធតុលាការ ដោយ​ធ្វើ​ការណែនាំ ការអប់រំ មួយដង ទៅ ពីរដង ក្នុងករណី​ពួកគេ​នៅតែ​បន្ត​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​ទៀត និង​ធ្វើកា​បញ្ជូនទៅ​សង្កាត់​/​ខណ្ឌ​ជលផល ដើម្បី​អនុវត្តន៍​នីតិវិធី​បន្ត ចំពោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នេសាទ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​នេសាទ​ខុសច្បាប់ នេសាទ​នៅក្នុង​តំបន់​អភិរក្ស និង​នេសាទ​នៅ​រដូវ​ហាមឃាត់ ជាដើម​៕​