សកម្មភាព​សិក្សា​ពី​ប្រសិទ្ធភាព នៃ​ការចូលរួម​ពី​សហគមន៍​នេសាទ​ក្នុងការ​អនុវត្ត​ទៅលើ​ការគ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ ជំហាន​២
ខេត្តពោធិ៍សាត់​: ថ្ងៃ​ចន្ទ ៣ កើត ដល់​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ ៦ កើត ខែ​ទុតិយាសាឍ ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រី​ស័ក ព​.​ស ២៥៦៥ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ១២ ដល់​ថ្ងៃទី ១៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២១ លោក យ៉ាន់ សំរិទ្ធ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​នីតិកម្ម និង​ផ្សព្វផ្សាយ រួម​នឹង​ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស បាន​បន្ត​ចុះ​សិក្សា​ពី​ប្រសិទ្ធភាព នៃ​ការចូលរួម​ពី​សហគមន៍​នេសាទ​ក្នុងការ​អនុវត្ត​ទៅលើ​ការគ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ ជំហាន​២ ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន  និង​សហគមន៍​នេសាទ​បឹង​អន្លង់​ព្រីង ស្ថិតក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ  ឃុំ​អន្លង់​វិល ស្រុក​កណ្ដៀង និង​សហគមន៍​នេសាទ​កំពង់​ប្រាក់ ស្ថិតក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ ឃុំ​ស្នា​អ​ន្សា​រ ស្រុក​ក្រគរ ខេត្តពោធិ៍សាត់​។​
​ការសិក្សា​នេះ ដើម្បី​ស្វែងយល់​ពី​ដំណើរការ​នៃ​ការគ្រប់គ្រង  ការពារ  និង​ការអភិរក្ស បញ្ហា​ប្រឈម​ដែល​កំពុង​កើតមានឡើង​ក្នុង​សហគមន៍  រួមទាំង​យន្តការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​នានា ក្នុងការ​ការពារ អភិរក្ស​ធនធានធម្មជាតិ​ក្នុង​ដែន​សហគមន៍​នេសាទ​ទាំងពីរ​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​។​
​ជា​លទ្ធផល​បឋម ភាព​ប្រឈម​ដែល​បាន​នឹង​កំពុង​កើតមានឡើង​ក្នុង​សហគមន៍​នេសាទ​ទាំងពីរ រួមមានៈ​
-  សហគមន៍ នេសាទ​ទាំងពីរ  មិនទាន់មាន​ការរៀប​ចំ​បោះឆ្នោត​ជ្រើសរើស​គណ​:​កម្ម​ការ​សហគមន៍​ថ្មី  ស្របទៅតាម​អណ្ណ​ត្ដ  (៥​ឆ្នាំ​)  ដែល​នាំ​ឲ្យ​រចនា​ស័​ម្ព​ន្ធ​ដឹកនាំ​គ្រប់គ្រង  មាន​លក្ខណៈ​ធូររលុង​
-  កង្វះ ការគាំទ្រ បច្ចេកទេស  និង​ធនធាន​ថវិកា  សម្រាប់​កិច្ចដំណើរការ  ការងារ​ប្រចាំថ្ងៃ​ក្នុង​សហគមន៍  ដែល​នាំ​ឲ្យ​សមាជិក​គណ​:​កម្ម​ការ​សហគមន៍​បាក់​ទឹកចិត្ត  និង​ងាក​ពី​ការងារ​ស្ម័គ្រចិត្ត  ទៅ​បំពេញតម្រូវការ​ជីវភាព​របស់ខ្លួន​
-  ការអនុវត្ត ច្បាប់​នៅ​ថ្នាក់មូលដ្ឋាន  នៅមានកម្រិត  ដោយ​ផ្អែកលើ​មនោសញ្ចេតនា​យោគយល់  ព្រោះ កម្រិតជីវភាព​ប្រជា​សហគមន៍​នៅមាន​លក្ខណ​:​ខ្សត់ខ្សោយ​។​