សកម្មភាព​ចូលរួម​ប្រជុំ Videoconference ពី​រៀបចំ​ផែនការ​សកម្មភាព​គម្រោង និង​យន្តការ​មូលនិធិ MRC
​នា​ថ្ងៃ​ចន្ទ ១១​កើត ដល់ ថ្ងៃ​អង្គារ ១២​កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំជូត ទោល​ស័ក ព​.​ស ២៥៦៤ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី​២៨ ដល់ ២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២០ លោក ហេង សុវណ្ណារ៉ា ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ត្រួតពិនិត្យ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម និង​អភិរក្ស បាន​ចូលរួម​ប្រជុំ ក្រោម​ការសម្របសម្រួល​ពី​គណៈ​ក​ម្មា​ជាតិ​ទន្លេមេគង្គ​កម្ពុជា ស្តីពី ការរៀបចំ​ផែនការ​សកម្មភាព​គម្រោង និង​យន្តការ​មូលនិធិ​សម្រាប់​អនុវត្តន៍​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់គ្រង​បរិស្ថាន​ដោយ ផ្តល់​អាទិភាព​លើ​ធនធានបរិស្ថាន​ក្នុង​អាង​ទន្លេ តាមរយៈ Videoconference នៅ​រាជ​ថា​នី​ភ្នំពេញ ដែលមាន​ចំនួន ៤​ប្រទេស ចូលរួម ដូចជា កម្ពុជា ឡាវ ថៃ និង​ប្រទេស​វៀតណាម ។
​គោលបំណង​នៃ​ការប្រជុំ​រួមមាន​៖
(i) ការធ្វើ​បទ​បង្ហាញ ពិភាក្សា ទទួលយក​នូវ​គំនិត​យោបល់ និង​ឈានទៅដល់​ការសម្រេច​ទៅលើ​គម្រោង​ការស្នើសុំ​ជា​សង្ខេប ដើម្បី​ឆ្ពោះទៅកាន់​ការរៀបចំ​គម្រោង​អាស្រ័យទៅលើ​សកម្មភាព សម្រាប់​អនុវត្តន៍​នៅ​មេគង្គ​Strategy Basin wide Environmental Managermant Plan( SBEM )
(ii) ការធ្វើ​បទ​បង្ហាញ ពិភាក្សា និង​ទទួលយក​ការណែនាំ​ទៅលើ​ដែន​វិសាលភាព​ជារួម និង​គ្របដណ្ដប់ នៃ​សំណើរ​គម្រោង​ដំបូង នៅក្នុង​សេចក្ដីព្រាង​PBAP ឬ​ធ្វើការ​កែសម្រួល​ទៅតាម​ភាពចាំបាច់ សម្រាប់​ការពន្យល់​យ៉ាង​លំអិត​បន្ថែម និង​ការពិភាក្សា​នៅក្នុង​ការប្រជុំ​ពិគ្រោះ​យោបល់​ថ្នាក់ជាតិ​នៅក្នុង​ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២០​។
(iii) ពិភាក្សា​នូវ​ការអនុវត្ត​នៃ​គម្រោង​ខុសៗ​គ្នា​ទៅលើ​ធនធាន​ខុសៗ​គ្នា និង​ការអនុវត្តន៍​ជា​អាទិភាព​នៃ​ធនធាន​នីមួយៗ ។