ការចុះ​សិក្សា​ពី​ការប្រើប្រាស់​ទឹក សម្រាប់​បម្រើ​ដល់​ការស្រោចស្រព និង​លក្ខណៈ​ ​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ​របស់​ប្រជាកសិករ ក្នុង​ឃុំ​កំពង់​គោ ស្រុក​កំពង់ស្វាយ ខេត្តកំពង់ធំ
ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​របស់​អាជ្ញាធ​រ​ទន្លេសាប ដឹកនាំ​ដោយ លោក វិ​ន ប៊ុន​ពៅ អនុប្រធាន​ក្តាប់​រួម នៃ​នាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ បាន​ចុះ​ធ្វើការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ និង​ប្រមូល​ព័ត៌មាន អំពី​ការប្រើប្រាស់​ទឹក​សម្រាប់ បម្រើ​ដល់​ការស្រោចស្រព​ដំណាំ​កសិកម្ម ជាពិសេស ស្រូវប្រដេញទឹក ឬ​ស្រូវ​ស្រែប្រាំង និង​ស្ថានភាព​ទូទៅ​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ​របស់​កសិករ ដែល​ប្រកប​របរ​កសិកម្ម​ជាមួយនឹង​ស្រូវប្រាំង និង​ដំណាំ​រួមផ្សំ​មួយចំនួនទៀត នៅ​ឃុំ​កំពង់​គោ ស្រុក​កំពង់ស្វាយ ខេត្តកំពង់ធំ ចាប់ពី​ថ្ងៃទី ១៧ ដល់​ថ្ងៃទី ២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០១៤ ។​
​ជាក់ស្តែង ក្រុមការងារ បាន​ចុះ​ធ្វើ​អង្កេត និង​ស្រង់​ទិន្នន័យ​អំពី​ចំនួន​ម៉ាស៊ីនបូមទឹក ដែល​បាន និង​កំពុងតែ​ធ្វើ សកម្មភាព​ទាញយក​ទឹក​ពី​ប្រភពទឹក​ស្ទឹងសែន ដើម្បី​ស្រោចស្រព​ដីស្រែ​ប្រដេញ​ទឹកជា​លក្ខណៈ​គ្រួសារ និង ជា​លក្ខណៈ​ឧស្សាហកម្ម និង​បានធ្វើ​សម្ភាសន៍​ផ្ទាល់​ជាមួយនឹង​ប្រជាកសិករ ដែលមាន​ដីស្រែ​ប្រដេញទឹក និង លក្ខណៈ​បច្ចេកទេស​នៃ​ការដាំដុះ​ក្នុងការ​ធ្វើស្រែ​ប្រដេញទឹក ព្រម​ជាមួយនឹង​ការប្រមូល​ផល ។​