សកម្ម​ភាពចុះ​ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​ទូទៅ​បឹង​ទន្លេសាប​និង​របប​ជលសា​ស្ត្រ​មានការ​ប្រែប្រួល​
ខេត្តសៀមរាប​-​បាត់ដំបង ៖ ដោយ​ទទួលបាន​ការឯកភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ពី​ឯកឧត្តម លឹម គានហោ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម និង​ជា​ប្រធាន​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប នៅ​ថ្ងៃទី​២៥ ដល់​ថ្ងៃទី​២៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២០ ឯកឧត្តម ស៊ិន វិ​សិទ្ធ អគ្គលេខាធិការ អមដោយ​លោក ហេង សុវណ្ណារ៉ា ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ត្រួតពិនិត្យ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម និង​អភិរក្ស និង​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស បាន​ចុះ​ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​ទូទៅ​នៃ​បឹង​ទន្លេសាប​ចំ​ពេលដែល​ស្ថានភាព​របប​ជល​សាស្ត្រ​មានការ​ប្រែប្រួល​ខ្លាំង និង​ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​ទូទៅ​មុន​របប​ទឹក​ហូរ​ចូល​បឹង​ទន្លេសាប ។ ការសិក្សា​នេះ​ក្រុមការងារ​បាន​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​របប​ជល​សាស្ត្រ​របស់​ក្រសួង​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម ទិន្នន័យ​តាមដាន​ពី​ប្រព័ន្ធ​ផ្កា​រណប ការប្រើប្រាស់​យន្តហោះ​ខ្នាតតូច (MOWRAM FLY) និង​ការចុះ​អង្កេត​ផ្ទាល់​នៅ​ចំណុច​សំខាន់ៗ​នៃ​ខេត្ត​ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប​ដោយ​ផ្តោត​សំខាន់​លើ ៖ ផលប៉ះពាល់​នៃ​បម្រែបម្រួល​របប​ជលសា​ស្ត្រ លើ​គុណភាព​ទឹក បរិមាណ​ផល​នេសាទ ព្រៃ​លិច​ទឹក និង​សេដ្ឋកិច្ចសង្គម ។​