សកម្ម​ភាពចុះ​សិក្សា​តាមដាន​គុណភាព​ទឹក និង​ការបំពុល បរិស្ថាន​ពី​ការបញ្ចេញចោល​កាកសំណល់​នៅ់​អាង​ស្ទឹង​សំខាន់ៗ
​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី ០៧ ដល់ ០៩ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ ២០២០ លោក វិ​ន ប៊ុន​ពៅ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ បាន​បន្ត​ចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ តាមដាន​គុណភាព​ទឹក អាង​ស្ទឹង​សំខាន់ៗ និង​ការបំពុល​បរិស្ថាន​ពី​ការបញ្ចេញចោល​កាកសំណល់​នៅតាម​ទីប្រជុំជន សិប្បកម្ម និង​ឧស្សាហកម្ម នៅ​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ពោធិ៍សាត់ និង​កំពង់ធំ ។​
​គោលបំណង​សិក្សា ផ្តោតលើ​៖
- គុណភាព​ទឹក​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប និង​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធ​នៅ​ទីប្រជុំជន (​ភូមិ​បណ្តែត​ទឹក​) និង​ផ្ទៃ​បឹង​លើ​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​សំខាន់ៗ​
- បំពុលបរិស្ថាន​ពី​ការបញ្ចេញចោល​កាកសំណល់​តាម​ទីប្រជុំជន សិប្បកម្ម (​ផលិត​ទឹកកក​, ទឹកស្អាត (​ទឹកបរិសុទ្ធ​), ទូក​ប៉ា​ឡា​...) និង​ឧស្សាហកម្ម (​រោងចក្រ​សំលៀកបំពាក់​, ចំណីអាហារ​, ចំណី​សត្វ​, ជី​កសិកម្ម​, បោកកក់​...) ក្នុង​តំបន់​ទន្លេសាប និង​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធ​
- វិភាគ​សំណាក​ទឹក​នៅ​មន្ទីរពិសោធន៍​នៃ​ក្រសួង​ធនធានទឹក​និង​ឧតុនិយម ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​ស្ទង់​គុណភាព​ទឹក​ភ្លាមៗ មានដូចជា​៖ (pH Meter, Oximeter, Conductivity Meter, BBE Algae, Sechhi Disk, HANNA និង​EXO-II)