សកម្មភាព​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ពី​បម្រែបម្រួល​របប​ជលសា​ស្ត្រ និង​លក្ខណៈ​ជីវសាស្ត្រ​នៃ​ការ​បន្លាស់​ទី​ធនធាន​ជីវៈចម្រុះ​
​ថ្ងៃ ចន្ទ ៨​រោច ដល់​ថ្ងៃ សុក្រ ១២​រោច ខែ អស្សុជ ឆ្នាំ កុរ ឯកស័ក ព​.​ស ២៥៦៣ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ២១ ដល់​ថ្ងៃទី ២៥ ខែ តុលា ឆ្នាំ ២០១៩ ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក វិ​ន ប៊ុន​ពៅ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ នៃ​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​បន្ត​ចុះ​អនុវត្តន៍​សកម្មភាព​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ពី​បម្រែបម្រួល​របប​ជលសា​ស្ត្រ និង​លក្ខណៈ​ជីវសាស្ត្រ​នៃ​ការ​បន្លាស់​ទី​ធនធាន​ជីវៈចម្រុះ​នៅ​តំបន់​ទី​ជម្រាល​បឹង​ទន្លេសាប និង​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធ នៅ​តំបន់​ឆ្នុកទ្រូ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង តំបន់​ផាត់​សណ្តាយ និង​បឹង​ទន្លេ​ឆ្មារ ខេត្តកំពង់ធំ តំបន់​កំពង់​លួង ខេត្តពោធិ៍សាត់ តំបន់​ព្រែក​ទាល់​និង​ពាក់​កន្ទេល ខេត្តបាត់ដំបង និង​តំបន់​កំពង់​ឃ្លាំង និង​មាត់​ខ្លា ខេត្តសៀមរាប ។ គោលបំណង​នៃ​ការសិក្សា​នេះ​ដើម្បី​៖
- ធ្វើ​ប​ច្ចប្ប​ន្ន​ភាព​ប្រភេទ​ត្រី និង​ផល​ចាប់​នៅតាម​តំបន់​ខាងលើ​តាមរយៈ​ការយក​សំណាក​ត្រី​តាម​ឧបករណ៍​នេសាទ​ដែល​បានកំណត់​
- វាយតម្លៃ​ពី​ស្ថានភាព​ទូទៅ​នៃ​ប្រភេទ​ត្រី​កម្រ ឬ​កំពុង​រងគ្រោះថ្នាក់​
- វាយតម្លៃ​ពី​ការធ្វើ​ចរាចរ​ចេញ​-​ចូល​របស់​ធនធាន​ត្រី​មួយចំនួន​ទៅតាម​កម្រិត​កម្ពស់​ទឹក​បឹង​ទន្លេសាប ការលូតលាស់​នៃ​ត្រី​ដោយ​ផ្តោតលើ​ទំហំ និង​ប្រវែង​ត្រី​នីមួយៗ​
- ធ្វើ​ស​ន្ទ​ស្សន៍​ពី​ការវិវត្តន៍​របស់​កន្សោម​ពងត្រី​មួយចំនួន​ធៀប​នឹង​ទំហំ​ដងខ្លួន​ក្នុងពេល​បច្ចុប្បន្ន ដើម្បី​សិក្សា​ស្វែងយល់​បន្ថែម​ពី​ការងារ​បង្ក​កំណើត​នៃ​ប្រភេទ​កូន​ត្រី​។​
- ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​ទូ​ទៅលើ​ប្រភេទ​ទីជម្រក ឬ​លំនៅដ្ឋាន​របស់​ធនធាន​ជលផល​ទៅតាម​រដូវ​កាល​
- គុណភាព​ទឹក ( ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​សម្រាប់​វាស់​លើ​គុណភាព​ទឹក​៖ ឧបករណ៍​ពិនិត្យ​ភាព​ថ្លា​នៃ​ទឹក Secchi disk, ឧបករណ៍​វាស់​ជម្រៅ​ទឹក Plastimo Echotest ii, ឧបករណ៍ EXO Censer វាស់ DO, Conductivity និង​ឧបករណ៍​មើល​កំហាប់​ស្លែ Algae torch )