សកម្ម​ភាពចុះ​សិក្សា​ពី​គុណភាព​ទឹក​លើ​ការបញ្ចេញ​កាកសំណល់​រាវ​
​ថ្ងៃ សុក្រ ០១ រោច ខែ ស្រាពណ៍ ឆ្នាំ កុរ ឯកស័ក ព​.​ស ២៥៦៣ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ១៦ ខែ សីហា ឆ្នាំ ២០១៩ លោក វិ​ន ប៊ុន​ពៅ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ បាន​ដឹកនាំ​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​ចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ពី​គុណភាព​ទឹក​លើ​ការបញ្ចេញ​កាកសំណល់​រាវ នៅតាម​ដងស្ទឹង​សែន ខេត្តកំពង់ធំ និង​ស្ទឹង​សៀមរាប ខេត្តសៀមរាប ។​
​គោលបំណង​នៃ​ការសិក្សា​មាន​ដូចខាងក្រោម​៖
១. ការយក​សំណាក​ទឹក​តាម​បណ្តា​ទីតាំង​សំខាន់ៗ ដែល​ត្រូវបាន​បញ្ចេញ​កាកសំណល់​រឹង​-​រាវ បង្ហូរ​ទឹកស្អុយ​ទីក្រុង​មក​ស្ទឹង ដើម្បី​ធ្វើការ​វិភាគ​លើ​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​គុណភាព​ទឹក​សំខាន់ៗ​មួយចំនួន​
២. ការប្រើប្រាស់​ទឹកស្ទឹង​ដោយផ្ទាល់ ឬ​ប្រយោល និង​ផលប៉ះពាល់​សុខភាព​របស់​ប្រជាជន​ដែល​រស់​នៅលើ​ទីតាំង​ខាងលើ​នីមួយៗ និង​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធ​
៣. ផលប៉ះពាល់​ជះឥទ្ធិពល ដល់​គុណភាព​ទឹកស្ទឹង និង​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប​
៤. ការ​បម្រែបម្រួល​លើ​គុណភាព​ទឹក នៅ​រដូវប្រាំង និង​រដូវវស្សា និង​មាន​ជំនួយ​បន្ថែម​ក្នុងការ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​ស្វ័យប្រវត្តិ ព្រមទាំង​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ទិន្នន័យ​ជាប្រចាំ​នៅតាម​ទីតាំង​សិក្សា​ខាងលើ ។​