Midterm evaluation meeting on the 2016-2020 strategic plan
​Mr. Sin Viseth, Director Department of Exploitation Control and Conservation on 31st October 2019 had attended the midterm evaluation meeting on the 2016-2020 strategic plan of the Mekong River Commission. The meeting aimed at monitoring the present status of the 5 year strategic plan (2016-2020) to finalize achieved results and activities in order to evaluate its efficiency, and to prioritize the remaining 2 years activities by examining the opportunities, new arising issues, and the budget to implement the plan. Representative from the Tonle Sap Authority also takes this opportunity to inform participants about the Authority’s daily activities as stipulated in law in raising up the Authority work efficiency, and in collaboration with other ministries, institutions, and development partners through the implementation of projects, and sharing work experiences aimed at achieving the sustainable management and conservation of the environment and natural resources.