From 14th – 19th October, 2018, H.E Hell Tony, General Secretary of the Tonlesap Authority has led delegation to attend the 17th World Lake Conference held at Tsukaba International Congress Center, Japan organized by the Ibaraki Prefectural Government and the International Lake Environmental Committee Foundation. During this occasion, aiming at strengthening the cooperation with other stakeholders, and to improve partnership work efficiency to achieve the Integrated Basin Lake Management IBLM, H.E Tony has shared his knowledge about the roles of news in the management of mixed natural resources in Asia, and some technical skills that could help achieve Sustainable Development Goal (SDG), and the important roles of the Tonle Sap Authority that has its responsibility to manage and control the Tonle Sap lake in Cambodia.