កិច្ចប្រជុំ​ពី​ការពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមុន​លើ​សំណើ​គម្រោង​វា​រី​អគ្គិសនី​ប៉ាក់​ឡាយ​
​នា​ថ្ងៃទី ២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០១៨ នៅ​សណ្ឋាគារ​អប្សរា​អង្គរ ក្នុង​ខេត្តសៀមរាប លោក ណុំ សោភា​រិ​ទិ្ធ អនុប្រធាននាយកដ្ឋាន​ត្រួតពិនិត្យ​អាជីវកម្ម និង​អភិរក្ស នៃ​អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​អ្នកពាក់ព័ន្ធ​ថ្នាក់ជាតិ ស្តីពី​ការពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមុន​នៃ​សំណើ​គម្រោង​វា​រី​អគ្គិសនី ប៉ា​កឡាយ ក្រោម​នីតិវិធី​របស់ MRC សម្រាប់​ការជូនដំណឹង​ការពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមុន និង​កិច្ចព្រមព្រៀង (PNPCA) ដែល​រៀបចំឡើង​ដោយ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​ទន្លេមេគង្គ​កម្ពុជា (​គ​.​ជ​.​ទ​.​ម​.​ក​)​។ កិច្ចប្រជុំ​មានការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​មកពី​បណ្តា​ក្រសួង​-​ស្ថាប័ន ដូចជា​សកល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​កសិកម្ម សកល​វិ​ទ្យ​ល័យ​ភូមិន្ទ​ភ្នំពេញ វិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកទេស​ក​ម្ពុ​ជា មន្ទីរជំនាញ សហគមន៍​នេសាទ ជំនាញការ​ថ្នាក់ជាតិ និង​មន្ត្រី​សម្របសម្រួល​ថ្នាក់ជាតិ​របស់ គ​.​ជ​.​ទ​.​ម​.​ក​។ គោលបំណង​នៃ​កិច្ចប្រជុំ រួមមាន​៖
១ ដើម្បី​ផ្ដល់ និង​ស្វែងយល់​លើ​កិច្ចព្រមព្រៀង​មេគង្គ​ឆ្នាំ​១៩៩៥ និង​នីតិវិធី​នៃ​ការជូនដំណឹង    ការពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមុន និង​កិច្ចព្រមព្រៀង (PNPCA)
២ ដើម្បី​ពិភាក្សា​ទៅលើ​នីតិវិធី​របស់ MRC សម្រាប់​ការជូនដំណឹង ការពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមុន និង​កិច្ចព្រមព្រៀង (PNPCA), ពិនិត្យ​លើ​ឯកសារ​របស់​គម្រោង​វា​រី​អគ្គិសនី​ប៉ាក់​ឡាយ និង​រៀបចំ​ឯកសារ​បច្ចេកទេស​របស់​គណៈកម្មការ​ទ​ន្លេ​មេគង្គ (MRC) ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​ទៅនឹង​គម្រោង​ខាងលើ​។
៣ ដើម្បី​ប្រមូល​មតិយោបល់​បឋម​ទៅលើ​ការរៀបចំ​របាយការណ៍​បច្ចេកទេស​របស់​គណៈ​កម្ម​ការ​ទន្លេមេគង្គ​
​ហើយ​ជា​លទ្ធផល​នៃ​ក្រុម​ពិភាក្សា យោបល់ ឬ​សំណើរ​មួយចំនួន​ត្រូវបាន​សើ្នរ​ឡើងទៅ​ភាគី​ឡាវ ជាពិសេស ម្ចាស់​គម្រោង​ឲ្យ​ពិចារណា និង​ធ្វើការ​បន្ថែមទៀត​សម្រាប់​គម្រោង​ទំនប់​វា​រី​អគ្គស​នី​ប៉ាក់​ឡាយ​នេះ ដូចជា​បញ្ហា  ផ្នែក​ជលផល និង​ជីវចម្រុះ ផ្នែក​បរិស្ថាន  ផ្នែក​ជលសា​ស្ត្រ កករ​ល្បាប់ សុវត្ថិភាព​នៃ​ទំនប់ និង​នាវាចរ និង​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​-​សង្គម ។​