សកម្មភាព​សិក្សា​ពី​ស្ថានភាព​ផលិតកម្ម​កសិកម្ម ការប្រើប្រាស់​ជី ថ្នាំ​សម្លាប់​សត្វល្អិត របស់​ប្រជាកសិករ​ក្នុង​តំបន់​ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប
​នា​ថ្ងៃ​សុក្រ ១៤ រោច ខែ​ទុតិយាសាឍ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព​.​ស​. ២៥៦២ ដល់​ថ្ងៃ​អង្គារ ០៣ កើត ខែស្រាព​ណ៌ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព​.​ស​. ២៥៦២ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ១០ ដល់​ថ្ងៃទី ១៤ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០១៨ ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស នៃ​អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ដឹកនាំ​ដោយ​ឯកឧត្តម មាស អឿន ទីប្រឹក្សា​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​បន្ត​ចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ពី​ស្ថានភាព​ផលិតកម្ម​កសិកម្ម  ការប្រើប្រាស់​ជី ថ្នាំ​សម្លាប់​សត្វល្អិត ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​របស់​ប្រជាកសិករ​ក្នុង​តំបន់​ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប ស្ថិតក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ  ស្រុក​មោង​ឬ​ស្សី ស្រុក​សង្កែ ខេត្តបាត់ដំបង និង​ស្រុក​មង្គលបុរី ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ។ ការសិក្សា​នេះ ផ្តោត​សំខាន់​ជា​ចំបង​ទៅលើៈ​
-  បច្ចេកទេស​ដាំ​ដុះ​ដំណាំ បរិមាណ​ផ្ទៃដី​បង្កបង្កើនផល  និង​តម្លៃ​ផលិតផល​ដំណាំ​
-  ប្រភេទ​ជី​កសិកម្ម (​ឈ្មោះ​ជី ប្រភព​ជី រយៈពេល​ប្រើប្រាស់ តម្លៃ )
-  ប្រភេទ​ថ្នាំពុល​កសិកម្ម​មាន ដូចជា ថ្នាំ​សម្លាប់​សត្វល្អិត ថ្នាំ​ជំងឺ ថ្នាំ​បំប៉ន និង​ថ្នាំ​សម្លាប់​ស្មៅ (​ឈ្មោះ​ថ្នាំ ប្រភព​ថ្នាំ សារធាតុ​សកម្ម រយៈពេល​ប្រើប្រាស់ តម្លៃ )​