General Secretary H.E Hell Tony leads the meeting of the Department of Administration, Planning and Cooperation
On 27th March, 2018 at the Meeting Hall of the Tonle Sap Authority, Secretary General, H.E Hell Tony has chaired the meeting with the heads and officials of the Department of Administration Planning and Cooperation. The meeting is aiming at monitoring and strengthening the responsibility of the department and its offices as stated in the law, legislation, and the 2018 annual action plan, and at updating the additional tasks in the management of the department to keep up pace with the evolvement of social environment as well as the government national policy.  For improving the efficiency of the management of the General Secretariat, H.E Hell Tony has also provided the following additional recommendations:
1.Strengthening the efficiency of administration management, staff, and budget flow accountability.
2.Strengthening and improving cooperation and boosting efficiency of the organizing and evaluation of the annual action plan of the Authority; and
3.Promoting the contemporary electronic management (E-government) within the Tonlesap Authority.