Deputy General Director H.E Khov Meas pays a trip to Banteaymean Chey to monitor the 3rd phases of the Policy Implementation Process.
14th -15th March, 2018 H.E Khov Meas Deputy General Director of the Tonlesap Authority, and member of the national workforce has paid a field visit to monitor and support the government 3rd rectangle strategy implementation in Banteay Meanchey. Participating in this public forum were members of community council of Kork Balang, Monkul Borey district, and Spean Sreng Commune of Phnom Srok district, and presiding over the meeting were H.E Ron To, Under Secretary of State of the Ministry of Water Resources and Meteorology, and deputy chairman of the national level workforce.
According to the recommendation and advices from the Head of the National Level Workforce in Banteay Meanchey, all members of the national level workforce has to work hand in hand with people in the community to strengthen the implementation of the 3rd Phase Rectangle Strategy, and other government’ policies. The workforce has discussion with head of communes, members of the commune councils, and head of village. They have also listened and accepted proposals and helped solve problems facing the people.​