ប្រហុកជាស្បៀងអាហារដែលចាំបាច់សំរាប់ប្រជាពល ខ្មែរទូទៅ ជាពិសេសប្រពលរដ្ឋដែលរស់នៅតាម ទីជនបទ។ ដូចនេះទើប ឯកឧត្តមរដ្ឋប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាបបានស្វែង យល់ឃើញកាន់តែច្បាស់ពីការលំបាករបស់កងទ័ពដែល កំពង់ឈរជើង
នៅសមរភូមិមុខកំពង់តែជួបប្រទះនូវ ឧបសគ្គជាច្រើនទើប ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី តែងតែជួយឧបត្ថម្ភ និងគាំទ្រេ នៅគោលនយោបាយរបស់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោហ៊ុនសែន ដ៏ឈ្លាសវៃ និងប៉ិនប្រសព្វ ដែលកំពង់ដឹកនាំនាវាកម្ពុជាឆ្ពោះរកភាពអភិវឌ្ឍន៍ និងសំបូរ រុងរឿង។
សកម្មភាពរបស់ឯកឧត្តមរដមន្ត្រីធនធានទឹកនិងឧតុនិយមនិងជាប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាបចូលរួមចំណែកការលំបាករបស់ក់ងទព័ការពារព្រំដែន ខេត្តព្រះវិហារនូវប្រហុកចំនួន ៥ តោន ដើម្បីជួលទ្រទ្រង់សន្តិសុខស្បៀង
ក្នុងរដូវនេសាទឆ្នាំ ២០១០-២០១១ នេះក្រុមការងាររបស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប បានផ្តោតការសិក្សាជាពិសេសលើធនធាន ត្រីសម្រាប់ការកែច្នៃជាប្រហុក ដែលយើងចាត់ទុកថាជាស្បៀងអាហារដ៏សំខាន់របស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
ការសិក្សាបានធ្វើឡើងនៅខេត្តកំពង់ឆ្នាំងដែលមានឡូត៍នេសាទប្រើឧបករណ៍ដាយដែលជាឧបករណ៍ប្រមូលចាប់ត្រីបាន ច្រើន ជាងគេសម្រាប់កែច្នៃជាប្រហុករហូតដល់ទៅ ៩០% ។ ប្រភេទត្រីដែលគេនិយមយកមកកែច្នៃជាប្រហុកមាន ត្រីរៀល ត្រីស្លឹកឬស្សី ត្រីកំភ្លាញ និងប្រភេទត្រី ផ្សេងៗទៀតប្រមាណ ១៥ ប្រភេទដែលចាត់ទុកជាប្រភេទត្រីចម្រុះ។
ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ត្រីប្រហុកចាប់មានភាពសម្បូរជាអតិបរមានៅចុងខែ ធ្នូ និងដើមខែ មករា នៅពេលនោះហើយដែលប្រជា ពលរដ្ឋចាប់ផ្តើមធ្វើដំណើរចេញពីភូមិកំណើតទៅកាន់ទីតាំងនេសាទ ដើម្បីទិញត្រីហើយកែច្នៃជាប្រហុកដោយចំណាយថវិកាយ៉ាងតិច បំផុត។ ចំពោះឆ្នាំ ២០១១ នេះត្រីចាប់មានភាពសម្បូរនៅចុងខែមករានិងដើមខែ កុម្ភៈ ហើយទន្ទឹមនឹងនេះដែរតម្លៃត្រីបានកើនឡើង ប្រមាណ ៤០ % ទៅ ៥០% បើប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំ ២០០៩ និងឆ្នាំ ២០១០ ។ កត្តាទាំង ២ នេះធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋគ្មានលទ្ធភាព ធ្វើប្រហុកសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ជីវភាព គ្រួសារដូចឆ្នាំមុនៗ។
តាមភាពជាក់ស្តែង អាចសង្ខេបជាគោលធំៗដូចខាងក្រោមៈ
- បរិមាណធនធានត្រីមានភាពចុះថយពី៣០-៤០% បើប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំ ២០១០ (សូមរំលឹកថាឆ្នាំ ២០១០ ធនធាន ប្រហុកមានការថយចុះទៅហើយបើប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំ ២០០៩)
- តម្លៃត្រីប្រហុក បានកើនឡើងប្រមាណ៥០% (ពី ៨០០ ទៅ ១២០០ រៀល/គ.ក្រ)
- ត្រីប្រហុកចាប់ផ្តើមសម្បូរនៅពាក់កណ្តាលខែមករាដល់ដើមខែ កុម្ភៈ។ នៅពេលនោះផលត្រីដែលចាប់បានត្រូវបានឈ្មួញ កណ្តាលប្រមូលទិញយកទៅលក់នៅទីផ្សាធំៗដូចជា ឆ្នុកទ្រូខេត្ត កំពង់ឆ្នាំង និងចុងឃ្នៀស ខេត្តសៀមរាប។ រីឯប្រជាពលរដ្ឋដែលមាន ទម្លាប់មកធ្វើប្រហុកនៅជិតទីតាំងនេសាទពុំមានវត្តមានទេ។
-ចំពោះប្រភេទត្រីដែលគេនិយមយកមកធ្វើប្រហុកក្រោយពីការសិក្សាជាក់ស្តែងយើងសង្កេតឃើញថា ក្រោយពីការយឺត យ៉ាវក្នុងការបន្តពូជប្រមាណ ៣ ខែ ក្នុងឆ្នាំ ២០១០។ ប្រវែងរបស់ប្រភេទត្រីទាំងនេះនៅចុងខែមករាឆ្នាំ ២០១១ ទាបជាងប្រវែង ប្រក្រតីប្រមាណ៣ ស.ម ។